Wyniki najnowszego sondażu zaskakują. PiS może mieć powody do niepokoju
- Ankietę przeprowadzono w dniach 23-24 lutego 2023 roku na grupie 1037 dorosłych osób
- Według badania szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.
- Zadano ankietowanym pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?"
Pierwszy wariant nowego sondażu Estymator dla "Do Rzeczy" zakłada, że każda z partii opozycyjnych startuje osobno. Wówczas Zjednoczona Prawica mogłaby uzyskać wynik 37,5 proc. głosów. Wynik ten jest niższy o 0,2 pkt proc. w porównaniu do badania tej samej pracowni, przeprowadzonego w pierwszej połowie lutego.
Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29,9 proc. Tutaj z kolei mamy wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Nowa Lewica z wynikiem 9,1 proc. (spadek o 0,4 pkt proc.).
Do Sejmu weszłyby jeszcze: Polska 2050 (8 proc.), Konfederacja (6,8 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska (6,6 proc.).
Natomiast Kukiz'15 otrzymał 1,1 proc. głosów, Agrounia/Porozumienie zaledwie 0,7 proc., a na "inne" ugrupowanie zagłosowałoby 0,3 proc. badanych.
Biorąc pod uwagę pierwszy wariant, Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 215 mandatów (mniej o 20 w porównaniu z poprzednimi wyborami) i nie miałoby szans na utrzymanie samodzielnej większości. Koalicja Obywatelska miałaby natomiast 150 mandatów i tym samym o 16 więcej w porównaniu z 2019 rokiem.
W drugim wariancie PiS również bez samodzielnej większości
Z kolei w drugim wariancie założono, że Polska 2050 Szymona Hołowni wystartuje z PSL. W wyborach wzięliby udział również Bezpartyjni Samorządowcy. W takim wariancie na Zjednoczoną Prawicę zagłosowało 38 proc. ankietowanych, co dałoby 211 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,9 proc., co daje 137 mandatów. Ostatnie miejsce na podium zajęła koalicja Polski 2050 z PSL, otrzymując 15 proc. głosów, a więc 68 mandatów.
Do Sejmu weszłaby również Nowa Lewica (8,8 proc.) i Konfederacja (6,9 proc.). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Bezpartyjni Samorządowcy (2,5 proc.) i Agrounia/Porozumienie (0,8 proc.). Na "inne" ugrupowania zagłosowałoby 0,1 proc. badanych.
Poparcie dla PiS wzrosło, ale to KO może mieć większe powody do radości
Przypomnijmy także o ostatnim sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w którym oddanie głosu na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 34,7 proc. ankietowanych. Koalicja Obywatelska cieszyła się z kolei poparciem na poziomie 28,6 proc.
PiS zanotował wzrost względem poprzedniego sondażu o 0,8 pkt proc. Większe powody do radości może mieć jednak KO, której poparcie, w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni, wzrosło o 1,3 pp.
Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica, która mogła liczyć na 9 proc. poparcia. Tuż za podium była Polska 2050 (8,2 proc.). Na kolejnych miejscach są PSL-Koalicja Polska oraz Konfederacja – poparcie dla tych ugrupowań wyniosło odpowiednio 6,4 proc. i 6 proc.