Uchwała PiS ws. obrony Jana Pawła II. Sejm już zagłosował w tej sprawie

Natalia Kamińska
09 marca 2023, 17:51 • 1 minuta czytania
Sejm podjął w czwartek uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Zaproponowali ją politycy rządzącej Zjednoczonej Prawicy, po tym jak TVN24 wyemitował reportaż o Janie Pawle II i ukrywaniu pedofilii przez Kościół katolicki.
Sejm przyjął uchwałę ws. Jana Pawła II. Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Uchwała o obronie dobrego imienia Jana Pawła II została przyjęta przez Sejm. Za głosowało 271 posłów, przeciw było 43, a od głosu wstrzymało się czterech.


Jak głosowali poszczególni posłowie?

Przyjęcie uchwały poparło 227 posłów PiS oraz jedna posłanka KO (Joanna Fabisiak), 23 posłów PSL-Koalicji Polskiej, siedmiu posłów Konfederacji, czterech posłów Porozumienia, trzech Kukiz'15, trzech koła Polskie Sprawy i trzech posłów niezrzeszonych.

Przeciw uchwale było 39 posłów Lewicy, jeden poseł Polski 2050 (Tomasz Zimoch), jedna posłanka koła Lewicy Demokratycznej (Joanna Senyszyn), dwóch posłów koła Wolnościowcy (Artur Dziambor i Jakub Kulesza). W sprawie uchwały nie zagłosowało wcale 125 posłów Koalicji Obywatelskiej, choć byli oni na sali plenarnej. Dodatkowo od głosu wstrzymali się Dobromir Sośnierz (Wolnościowcy) i trzej posłowie niezrzeszeni. Innych kilkunastu posłów także nie zagłosowało, a wśród nich była n.in. jedna posłanka PiS (Teresa Hałas) oraz pięcioro posłów Lewicy. 

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Podczas dyskusji plenarnej poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal zwrócił się bezpośrednio do posłów Prawa i Sprawiedliwości: – Coście zrobili z politycznym przesłaniem Jana Pawła II, które stąd padło w 97 roku? Coście zrobili z sądami – bo mówił o sądach. Coście zrobili z parlamentaryzmem? Zniszczyliście parlamentaryzm! – mówił.

– Nie wystarczy wstawać i klaskać. Trzeba pokazać swoim świadectwem, po której jesteście stronie. Spuśćcie trochę z emocji, otwórzcie swoje uszy, nie odcinajcie Polski od Europy, nie niszczcie niepodległości Polski, bo to jest działanie przeciwko politycznemu dziedzictwu Karola Wojtyły – apelował poseł KO.

Kowal przekonywał także, że "w sprawie sytuacji w archidiecezji krakowskiej, o której mówią artykuły prasowe, potrzebne są badania archiwalne i porządne prace historyczne, a nie wasze krokodyle łzy".

O czym jest reportaż TVN24 ws. pedofilii w Kościele?

W ten poniedziałek w TVN24 został wyemitowany reportaż "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo" Marcina Gutowskiego, dotyczący tuszowania pedofilii w polskim Kościele katolickim przez Karola Wojtyłę w okresie, w którym pełnił funkcję kardynała krakowskiego.

Autor reportażu rozmawiał z ofiarami podlegających mu księży pedofilów, ich bliskimi, świadkami i tymi, którzy mieli osobiście informować kardynała Wojtyłę o przestępstwach podlegających mu księży. Dotarł też do oficjalnych kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania przyszłego papieża. Po emisji materiału politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli bronić Jana Pawła II. Jednym z nich był premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek późnym wieczorem zmienił zdjęcie w tle na swoim facebookowym profilu. Fotografia przedstawia papieża Jana Pawła II, kiedy przebywał na pielgrzymce w Polsce. Zdjęcie opatrzone jest napisem "Nie lękajcie się", czyli słowami, które papież-Polak wypowiedział podczas inauguracji swojego pontyfikatu w 1978 roku.

Nagrał też emocjonalne wideo w tej sprawie. – Dziś wojna toczy się nie tylko za naszą wschodnią granicą. Niestety, są środowiska, które próbują wywołać nie militarną, ale cywilizacyjną wojnę u nas, w Polsce – zauważył w nim Morawiecki. Stwierdził też, że krytyka i atak na polskiego papieża wypływają z tych samych mediów, "których dziennikarze w 2005 roku stali ze łzami w oczach na ulicy Franciszkańskiej w Krakowie".