Tygodnik "NIE" odpowiada Obajtkowi. Tak zareagowali na zakaz sprzedaży pisma na Orlenie
- Od kilku dni z pierwszych stron gazet nie schodzą tematy nawiązujące do głośnego reportażu TVN24 "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego
- Dotyczy on tuszowania pedofilii w polskim Kościele katolickim w okresie, w którym Karol Wojtyła pełnił funkcję metropolity krakowskiego
- Materiał wywołał burzliwą dyskusję zarówno wśród prawicowego, jak i lewicowego środowiska
W związku z tym główne antyklerykalne pismo w Polsce, czyli tygodnik "NIE", poświęciło tej sprawie bardzo kontrowersyjną okładkę. Szybko zareagował na to Daniel Obajtek.
"Podjąłem decyzję o wycofaniu ze wszystkich punktów sprzedaży Orlenu nowego wydania Tygodnika "NIE", którego okładka przekracza wszelkie granice. Mamy miejsce dla wszystkich tytułów prasowych, ale nie ma zgody na mowę nienawiści i niszczenie autorytetu Świętego Jana Pawła II" – czytamy we wpisie prezesa Orlenu.
Tygodnik "NIE" najpierw bardzo krótko podsumował działanie prezesa Orlenu. "Cenzuro, witaj!" – skomentowała redakcja. Nie trzeba było długo czekać na kolejną odpowiedź pisma, którą zamieszczono w mediach społecznościowych. "[PILNE] Daniel Obajtek Człowiekiem Roku tygodnika "NIE" za najlepszą reklamę naszego pisma od początku jego istnienia" – brzmi prześmiewczy komunikat.
Tygodnik dodał również kolejny wpis z podpisem "Dobra robota, panie Obajtek" z kadrem, który wyemitowano na antenie TVP podczas serwisu "Wiadomości". W ten sposób nawiązali do materiału o obniżkach cen biletów w PKP, o którym pisaliśmy tutaj.
Prawo i Sprawiedliwość broni papieża Polaka
Publikacja reportażu TVN24 wywołała mocne poruszenie w szeregach polskiej prawicy. Politycy byli wściekli i od razu, odsuwając wszystkie palące sprawy, opracowali i przyjęli Uchwałę o obronie dobrego imienia Jana Pawła II.
Za jej przyjęciem głosowało 271 posłów, przeciw było 43, a od głosu wstrzymało się czterech. W głosowaniu nie brali udziału posłowie Koalicji Obywatelskiej, z wyjątkiem Joanny Fabisiak. Na Salę Posiedzeń posłowie Prawa i Sprawiedliwości przybyli z wydrukowanymi portretami Jana Pawła II, które prezentowali podczas dyskusji nad projektami dwóch uchwał ws. papieża.
Wcześniej to samo zdjęcie zamieściła w swoich mediach społecznościowych Beata Szydło. Opatrzone było cytatem z homilii wygłoszonej przez papieża-Polaka podczas mszy pod Jasną Górą w czerwcu 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do Polski. "Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza, tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć" – brzmi cytat zamieszczony przez byłą premier.