Poruszające ostatnie pożegnanie legendarnego dziennikarza. Gdzie spoczął Janusz Weiss?
- 10 marca syna Janusza Weissa poinformował o jego śmierci, przekazując wieści Radiu ZET
- Pogrzeb radiowca odbył się w czwartek 23 marca, o godz. 14 na warszawskich Powązkach Wojskowych
- Przybyło wiele znanych twarzy, w tym dawnych współpracowników legendarnego dziennikarza
Pogrzeb Janusza Weissa. Gdzie spoczął legendarny dziennikarz?
Janusz Weiss urodził się 31 maja 1948 r. w Warszawie. Był dziennikarzem, prezenterem radiowym i telewizyjnym oraz satyrykiem i artystą kabaretowym (w latach 60. z Jackiem Kleyffem założył grupę kabaretową Salon Niezależnych, w której występował przez kolejne pięć lat). Gospodarz teleturnieju "Miliard w rozumie" zmarł 10 marca po ciężkiej chorobie w wieku 74 lat.
"Z głębokim żalem i w wielkiej rozpaczy zawiadamiamy, że 10 marca po ciężkiej walce z okrutną chorobą odszedł od nas Kochany Mąż, Wspaniały Tatuś, Człowiek Wielkiej Dobroci. Janusz Weiss" – napisał syn prezentera.
Dziennikarz został pożegnany we czwartek (23 marca). Na pogrzebie pojawiła się rodzina radiowca oraz przyjaciele, ale także znane w polskich mediach osobistości - m.in. Krzysztof Skowroński (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Robert Kozyra (prezes Radia Zet w latach 1995-2009), Adam Michnik (redaktor naczelny Gazety Wyborczej) oraz dziennikarz i showman Szymon Majewski.
Gdzie spoczął Janusz Weiss? "W grobie na Wojskowych Powązkach. Grób znajduje się w kwaterze GII, na miejscu nr 12 w rzędzie 'Tuje'. Najłatwiej dotrzeć do niego wchodzą przez Bramę Główną Cmentarza od ulicy Powązkowskiej" – przekazał Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie.
Najbliżsi zmarłego dziennikarza poprosili o nieskładanie kondolencji oraz zwrócili się do mediów, żeby uszanowały ich prywatność.
W 2010 roku Janusz Weiss został nagrodzony w kategorii ReformaTOR w plebiscycie MediaTory organizowanym przez studentów dziennikarstwa. "W swojej audycji obnaża niekompetencję urzędników, załatwia ważne sprawy i wykpiwa absurdy polskiej rzeczywistości" – uzasadniono. Weiss był jedną z kluczowych postaci w historii Radia ZET. W 1990 roku współtworzył tę rozgłośnię razem z Andrzejem Woyciechowskim i Leszkiem Stafiejem. Przez ponad 20 lat prowadził audycję "Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie", którą usunięto z ramówki w 2011 roku. W ostatnich miesiącach pracy Weiss zadawał na antenie Radia ZET "Wszystkie pytania świata", w nocnych programach promował zaś swoją autobiograficzną powieść.
– Powodem (red. zwolneinia) rzekomo mają być oszczędności – mówił wówczas Weiss "Presserwisowi". 65-letni wówczas prezenter podkreślał, że decyzja władz rozgłośni jest dla niego niejasna. – Moja audycja miała najwyższą słuchalność. Nie mogę tego zrozumieć, na czym zależy radiu? Na utracie słuchaczy? – pytał.
W latach 2013–2016 był związany z Programem I Polskiego Radia. Jak relacjonowały media, po zmianach we władzach radia Weissowi najpierw przydzielono mu program gospodarczy, a potem go zwolniono. W latach 2017–2019 Weiss był współprowadzącym program publicystyczny "Bez ograniczeń" w Superstacji.