Najnowszy komunikat ws. zdrowia papieża. Jednoznacznie ustalono, co dolega Franciszkowi
- Po środowej audiencji generalnej Franciszek został zabrany karetką do szpitala
- Wiadomo, że kard. Leonardo Sandri zastąpi Ojca Świętego w Niedzielę Palmową
- Późnym wieczorem w czwartek Watykan poinformował, co dokładnie dolega papieżowi
Pierwotnie Watykan przekazał, że 86-letni papież Franciszek został przetransportowany do szpitala z powodu infekcji dróg oddechowych. Duchownego przewieziono karetką do rzymskiej kliniki Gemelli na leczenie i badania. Nie potwierdzono doniesień włoskich mediów o możliwym zawale serca. W czwartkowy wieczór zespół medyczny przekazał natomiast, że papież ma zapalenie oskrzeli. Podano mu dożylnie antybiotyk. W związku z tym stan zdrowia Franciszka miał się wyraźnie poprawić.
"W ramach zaplanowanych kontroli klinicznych u Ojca Świętego stwierdzono zapalenie oskrzeli o podłożu zakaźnym, wymagające dożylnej terapii antybiotykowej, która przyniosła oczekiwane rezultaty z wyraźną poprawą stanu zdrowia" – poinformowano w komunikacie biura prasowego Watykanu.
Dodano także, że na podstawie przewidywanego przebiegu leczenia, Franciszek może opuścić klinikę w najbliższych dniach. Papież spędził czwartkowe popołudnie na odpoczynku, pracy oraz modlitwie, jak przekazał Watykan w komunikacie dla dziennikarzy.
Kto zastąpi papieża w Niedzielę Palmową?
Sprzedawany w całym kraju dziennik "La Repubblica" wskazywał, że papież może nie uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. To byłyby pierwsze obchody bez papieża od wielu lat.
Doniesienia się potwierdziły, a z Watykanu napłynęły wieści o zastępcy papieża. W czwartek po południu włoska agencja informacyjna ANSA poinformowała, że argentyński kardynał Leonardo Sandri zastąpi Franciszka w Niedzielę Palmową, gdzie odprawi mszę świętą na placu Świętego Piotra.
– Mogę potwierdzić, że odprawię mszę w Niedzielę Palmową – potwierdził osobiście kardynał Sandri z Kurii Rzymskiej cytowany przez włoską ANSĘ.
Dodał także, że kolejne msze i nabożeństwa podczas Wielkiego Tygodnia będą odprawiać różni kardynałowie. Kardynał wyraził także nadzieję, że Franciszek będzie mógł przewodniczyć uroczystościom, gdy jeden z kardynałów będzie odprawiał mszę. Takie sytuacje miały już miejsce, kiedy Franciszek miał problemy z chodzeniem.
W papieskim harmonogramie w Wielki Czwartek są dwie msze – poranna (msza Krzyżma świętego) i wieczorna (Wieczerzy Pańskiej). Ta druga zazwyczaj odbywa się poza Watykanem – papież odprawia ją w szpitalach, więzieniach, itd. Do tej pory nie podano, gdzie w tym roku ma się odbyć.
Z kolei w Wielki Piątek papież zwyczajowo przewodniczy nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, następnie prowadzi Drogę Krzyżową w Koloseum. W Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę papież wygłasza orędzie.