Policjanci okazali się złodziejami. Złapano ich na gorącym uczynku, ale za kradzież nie odpowiedzą
- W styczniu policjanci kradli koks opałowy na Śląsku. Straty nie przekroczyły 500 zł
- Z tego powodu nie odpowiedzą za przestępstwo, lecz za wykroczenie
- Kamery nagrały całą kradzież. Funkcjonariusze byli w mundurach
Jak podaje na swojej stronie radio RMF FM 24, policjanci ukradli koks opałowy, ale nie odpowiedzą za przestępstwo, lecz za wykroczenie.
Policjanci kradli koks. Sprawa została umorzona
Reporter stacji dowiedział się, że "prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa wobec dwóch funkcjonariuszy z powiatu będzińskiego na Śląsku, których w styczniu zatrzymano na gorącym uczynku, gdy zabrali dwa worki koksu ze składu przy torowisku w Dąbrowie Górniczej".
Prokuratorzy stwierdzili, że wartość strat nie przekracza 500 złotych, czyli taka kradzież nie jest przestępstwem, a wykroczeniem. "Tę kradzież zarejestrowała kamera fotopułapki. Mundurowych zatrzymali funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei" - czytamy na stronie stacji.
Z kolei w styczniu radio relacjonowało, że skradzione dwa worki funkcjonariusze umieścili w samochodzie. Był to służbowy pojazd na cywilnych numerach rejestracyjnych. Informację o zaistniałej sytuacji potwierdził wówczas SOK i policja.
– Funkcjonariusze SOK-u poinformowali nas o tym, że policjanci mają worki z koksem. Prowadzimy czynności wyjaśniające, które nadzoruje Wydział Kontroli. Został również powiadomiony prokurator, który na obecnym etapie odstąpił od wyłączenia się w te czynności, więc na razie wyjaśniamy to we własnym zakresie – powiedziała wtedy w rozmowie dla PAP komisarz Magdalena Szust z zespołu prasowego śląskiej policji.
Czym różni się wykroczenie od przestępstwa?
Czym jest dokładnie wykroczenie? Otóż wykroczeniem określamy czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5 000 zł lub nagany. Nie popełnia wykroczenia sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu. Tak wynika z przepisów Kodeksu wykroczeń
A czym jest przestępstwo? Przestępstwo to czyn zabroniony o dużej szkodliwości społecznej, zawiniony, karalny i bezprawny. Może mieć charakter występku lub zbrodni. W przypadku występku sprawcy grozi kara grzywny o minimalnej wartości 30 stawek dziennych lub ograniczenie wolności na co najmniej miesiąc. Natomiast zbrodnie karane są pozbawieniem wolności na minimum 3 lata. Tak wynika z kolei z przepisów Kodeksu karnego.