To zaskakujące, co robił król Karol III tuż przed śmiercią Elżbiety II. Biograf to ujawnił

Joanna Stawczyk
12 kwietnia 2023, 06:15 • 1 minuta czytania
Biografia króla Karola III z pewnością nie będzie nawet w jednej dziesiątej tak emocjonująca i kontrowersyjna, jak pamiętnik jego młodszego syna, księcia Harry'ego, ale dowiemy się z niej paru ciekawostek. Autor książki, która ukaże się już 13 kwietnia, wyjawił, co przyszły monarcha robił, kiedy było już wiadomo, że jego matka, królowa Elżbieta II jest bliska śmierci.
Co robił król Karol III tuż przed śmiercią Elżbiety II? Premiera biografii Fot. JUSTIN TALLIS / AFP / East News

Co robił król Karol III tuż przed śmiercią Elżbiety II? Premiera biografii

Królowa Elżbieta II cieszyła się niezwykle liczną rodziną. Sama doczekała się czworga dzieci: księcia Karola, księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda. Do tego doczekała 8 wnucząt i 12 prawnucząt.

8 września 2022 roku monarchini zmarła, zostawiając królestwo w rękach swojej najstarszego syna. Panowała ponad 70 lat - przeżyła kilkunastu premierów Wielkiej Brytanii i siedmiu papieży.

Po śmierci królowej światło dzienne ujrzało wiele faktów, o których wcześniej tak otwarcie nie mówił, chociażby jej wnuk - książę Harry. To on na początku roku spuścił na rodzinę "bombę" w postaci autobiografii pt. "Ten drugi". W swoim pamiętniku przedstawił najbardziej kontrowersyjne i kompromitujące momenty.

Więcej o rodzinie Windsorów dowiemy się niebawem z biografii o jego tacie, królu Karolu III, który doczeka się swojej koronacji już za niecały miesiąc.

Chodzi o książkę Roberta Jobsona "Our King: Charles III - The Man And The Monarch Revealed" (tłum. "Nasz król: Karol III - człowiek i monarcha ujawniony"), która ma ukazać się 13 kwietnia. Jak zapowiadają brytyjskie media, można spodziewać się, że będzie to laurka monarchy.

W sieci pojawił się fragment biografii, w którym ujawniono co robił król Karol III tuż przed śmiercią Elżbiety II. Zasugerowano, że (jeszcze wówczas) książę, wiedząc, że stan jego matki pogarsza się z godziny na godzinę, nie wpadł w panikę. Udał się zaś na grzyby do lasu w Birkhall.

"Gdy życie królowej gasło, jej następca zbierał grzyby. Co ważniejsze, czerpał ukojenie i siłę z drzew, zapachu ziemi i szmeru rzeki Muick" – twierdzi Robert Jobson.

Autor biografii króla zapewnił natomiast, że Karol zdążył wrócić do zamku w Balmoral. Był obecny przy łożu matki w momencie jej śmierci o godz. 15:31. W książce wskazano za to, kto nie zdążył dotrzeć do Balmoral, aby pożegnać Elżbietę II.

Zobacz także: Jak wygląda król Karol III na pierwszym oficjalnym portrecie? Uwagę przykuwa nadgarstek "Innymi osobami przy łóżku królowej w tym czasie byli żona Karola, Camilla, lekarz królowej i księżniczka Anna, która nigdy nie opuściła łóżka swojej matki. Książę William, książę Andrzej i książę Edward przybyli do Balmoral około godz. 17, a książę Harry około godz. 20" – podano we fragmencie książki "Our King".

Koronacja Karola III

Koronacja Karola III odbędzie się w londyńskim Opactwie Westminsterskim 6 maja. Karol III zostanie namaszczony świętym olejem, otrzyma złote jabłko, pierścień koronacyjny i berło, a następnie zostanie ukoronowany koroną św. Edwarda i pobłogosławiony. Brytyjskie media przekazały, że syn Elżbiety II i jego żona Kamila do opactwa Westminster pojadą tzw. karetą diamentowego jubileuszu, a wrócą złotą karetą koronacyjną.

6 maja król i jego małżonka wyruszą z pałacu Buckingham aleją The Mall, przez Łuk Admiralicji i Trafalgar Square, wzdłuż alei Whitehall do opactwa Westminster w mniej ostentacyjnej procesji. Towarzyszyć im będzie eskorta suwerena z kawalerii domowej. Po koronacji odbędzie się procesja do pałacu Buckingham, a wezmą w niej udział m.in. żołnierze brytyjskiego wojska i sił zbrojnych Wspólnoty Narodów. Król Karol III i królowa Kamila wsiądą do złotej karety koronacyjnej. Edward William Fitzalan-Howard, odpowiedzialny za planowanie koronacji, zapowiedział, że ta druga procesja będzie "ogromna". Następnie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej pojawią się na balkonie pałacu Buckingham. Nie wiadomo jeszcze, czy na koronacji pojawi się książę Harry i Meghan Markle. W niedzielę 7 maja odbędzie się koncert koronacyjny na Zamku Windsor. Jego transmisja live odbędzie się na antenie BBC oraz BBC Studios. W losowaniu BBC będzie można zdobyć wejściówki.

Na scenie pojawią się słynni artyści oraz światowej klasy tancerze. Nie zabraknie także Chóru Koronacyjnego. W imprezie udział wezmą także wolontariusze ze stowarzyszeń charytatywnych, którym patronują król oraz królowa małżonka.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli podziwiać popularne budynki, które będę oświetlone za pomocą laserów oraz iluminacji. W niedzielę w całym kraju mieszkańcy będą mogli udać się na lunche koronacyjne, którym przyświeca "wzmacnianie ducha wspólnoty, zmniejszanie samotności wśród obywateli i wspieranie organizacji charytatywnych".

Poniedziałek 8 maja będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich obywateli. Poświęcony będzie wolontariatowi.