Szczyt Rady Bezpieczeństwa ONZ bez rosyjskiej delegacji? Zdecydowany krok USA
- W kwietniu Rosja objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co wywołało to wiele krytycznych opinii na arenie międzynarodowej
- Rosyjskie media donoszą, że Siergiej Ławrow i jego delegacja nadal nie otrzymali wiz na szczyt Rady Bezpieczeństwa ONZ
- Ambasador Rosji w USA stwierdził, że "odmowa wydania wiz narusza zobowiązania Stanów Zjednoczonych jako kraju przyjmującego siedzibę ONZ"
Zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami organizacji, na początku kwietnia Rosja objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wywołało to wiele krytycznych opinii na arenie międzynarodowej. Od początku rosyjskiej inwazji, władze Ukrainy wielokrotnie kwestionowały prawo Rosji do zasiadania w tej międzynarodowej organizacji.
Mimo to, szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych miał odwiedzić siedzibę ONZ, a także wziąć udział w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa, które zaplanowano na 24 i 25 kwietnia.
W czwartek rosyjskie media podały jednak, że Stany Zjednoczone zadecydowały, że samolot, którym Siergiej Ławrow wraz ze swoją delegacją miałby udać się na szczyt w Nowym Jorku, nie zostanie wpuszczony do amerykańskiej przestrzeni powietrznej.
USA nie wydały wiz dla rosyjskiej delegacji
Rosyjska agencja TASS donosi, że w środę wiceminister rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow zaznaczył, że władze Stanów Zjednoczonych nie wydały ani jednej wizy dla rosyjskiej delegacji w związku ze szczytem ONZ.
– Wizy dla ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i rosyjskiej delegacji do udziału w szeregu posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbędą się w kwietniu w Nowym Jorku, nie zostały jeszcze wydane – oświadczył Siergiej Riabkow.
Ambasador Rosji w USA wygłosił apel do amerykańskich władz, by nie zwlekały z wydaniem wiz zarówno delegacji, jak i dziennikarzom. Zaznaczył przy tym, że "odmowa wydania wiz narusza zobowiązania Stanów Zjednoczonych jako kraju przyjmującego siedzibę ONZ". Stwierdził przy tym, że jest to jednoznaczne z prawidłowym i pełnoprawnym funkcjonowaniem światowej organizacji.
Zgodnie z regulaminem ONZ Stany Zjednoczone, jako kraj goszczący tę organizację, są zobowiązane do wydawania wiz członkom delegacji dowolnych krajów uczestniczących w pracach ONZ, niezależnie od charakteru stosunków dwustronnych.
Ławrow o możliwości użycia broni nuklearnej
We wrześniu ubiegłego roku na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ potępiono rosyjską agresję na Ukrainę. Wówczas rosyjski minister spraw zagranicznych w trakcie swojego przemówienia oskarżył świat o "próby zniszczenia Rosji" i przekonywał, że Stany Zjednoczone dbają tylko o swoje interesy. Największe kontrowersje wywołały jednak jego odpowiedzi na pytania dziennikarzy, którzy chcieli dowiedzieć się jakie zajmuje on stanowisko w sprawie użycia broni nuklearnej.
– Nasz kraj ma doktrynę "O podstawach polityki państwowej Federacji Rosyjskiej w dziedzinie odstraszania nuklearnego" – powiedział Ławrow. Jak dodał, całe terytorium Rosji, które jest zapisane i może być dodatkowo zapisane w Konstytucji kraju, jest pod pełną ochroną państwa.
– To całkowicie naturalne. Wszelkie prawa, doktryny, koncepcje, strategie Federacji Rosyjskiej obowiązują na całym jej terytorium – dodał szef rosyjskiego MON. Dał tym samym do zrozumienia, że również doktryna nuklearna będzie miała zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów".