Reżyserka broni "Królowej Kleopatry". "Dlaczego niektórym ludziom tak zależy, aby była biała?"
- "Królowa Kleopatra" to miniserial dokumentalny Netfliksa, który będzie mieć premierę 10 maja.
- Jego producentką jest Jada Pinkett Smith, główną rolę gra Adele James, a reżyserką jest Tina Gharavi.
- Reżyserka w felietonie broniła takiej decyzji castingowej, a także odniosła się do burzy wokół nadchodzącej produkcji.
"Bohaterką tego sezonu jest Kleopatra, czyli najsłynniejsza, najpotężniejsza i najbardziej tajemnicza kobieta w dziejach, której uroda i miłostki ostatecznie przysłoniły jej najważniejszy przymiot - intelekt. Choć jej dziedzictwo stanowiło przedmiot wielu badań naukowych, w Hollywood często nie przywiązywano do niego większej wagi. Nasz serial pozwala ponownie przyjrzeć się temu fascynującemu wątkowi historii Kleopatry" – czytamy zapowiedzi serialu Netfliksa, który będzie poświęcony afrykańskim przywódczyniom.
Reżyserka broni serialu o Kleopatrze. "Nie była bardziej Greczynką niż Jennifer Aniston"
Od pierwszego trailera i zdjęć produkcja Jady Pinkett Smith jest krytykowana za czarnoskórą aktorkę, która gra królową starożytnego Egiptu. Szczególnie że to nie serial fabularny, ale dokument. Na ogólnoświatową burzę zareagowała teraz sama reżyserka. Tina Gharavi opublikowała felieton w "Variety", w którym broni wyglądu postaci.
Pamiętam, że jako dziecko oglądałam Elizabeth Taylor jako Kleopatrę. Byłam zachwycona, ale nawet wtedy czułam, że coś jest nie tak z tym wizerunkiem. Czy jej skóra naprawdę była taka biała? Czy dzięki nowej produkcji mógłabym znaleźć odpowiedzi na temat dziedzictwa Kleopatry i uwolnić ją z kajdan, w które Hollywood zakuło jej wizerunek?
Odniosła się do najważniejszego argumentu przeciwników czarnoskórej Kleopatry. Z lekcji historii wiemy, że królowa ma europejskie korzenie. Problem w tym, że jej przodkowie do Egiptu przybyli 300 lat przed jej narodzinami.
Powszechnie znane fakty są takie, że jej macedońsko-grecka rodzina - ród Ptolemeuszy - zawierała związki małżeńskie z zachodnioazjatycką dynastią Seleucydów i przebywała w Egipcie od 300 lat. Kleopatra była oddalona o osiem pokoleń od przodków Ptolemeuszy. Szansa, że była biała, jest raczej mała. Po 300 latach możemy śmiało powiedzieć, że Kleopatra była Egipcjanką. Nie była bardziej Greczynką ani Macedonką niż Rita Wilson czy Jennifer Aniston (jej ojciec był imigrantem z Grecji - red.). Obie pochodzą z jednego pokolenia z Grecji.
Reżyserka pomyślała, że sportretowanie Kleopatry przez czarnoskórą aktorkę byłoby manifestem politycznym. Uważa, że twórcy wcześniej się mylili obsadzając aktorki od Thedy Bary po Monicę Bellucci, a ostatnio Gal Gadot też przymierza się do tej roli. Uważa, że "powinniśmy to zrobić lepiej".
"Królowa Kleopatra" Netfliksa jest krytykowana również przez Egipcjan
"Dlaczego Kleopatra nie miałaby być czarnoskórą siostrą? I dlaczego niektórzy ludzie chcą, by Kleopatra była biała? Wydaje się, że biel nadaje jej wartość, a dla niektórych Egipcjan wydaje się to naprawdę ważne" – zauważa reżyserka.
Po niezliczonych i wyczerpujących przesłuchaniach odkryliśmy, że Adele James będzie potrafiła pokazać nie tylko piękno Kleopatry, ale także jej siłę. Historycy mogą potwierdzić, że jest bardziej prawdopodobne, że Kleopatra wyglądała bardziej jak Adele (James, aktorka, którą ją gra w serialu - red.) niż Elizabeth Taylor.
"Możliwe, że nie chodzi tylko o to, że wyreżyserowałem serial, w którym Kleopatra jest czarnoskóra, ale poprosiłam Egipcjan, aby postrzegali siebie jako Afrykanów, i teraz są na mnie za to wściekli. Nie mam nic przeciwko" – napisała Tina Gharavi.
Z drugiej strony sama przyznaje, że nie wiadomo, czy słynna królowa miała taki kolor skóry. "Czy Kleopatra była czarna? Nie wiemy na pewno, ale możemy być pewni, że nie była biała jak Elizabeth Taylor. Musimy porozmawiać ze sobą o dyskryminacji i zinternalizowanej białej supremacji, którą zindoktrynowało nas Hollywood" – zaapelowała.
Dodajmy, że pewien egipski prawnik pozwał Netfliksa za promowanie "Afrocentryzmu, który "zagraża istnieniu egipskiej tożsamości". Do egipskiego sądu wpłynęło nawet pismo, by zakazać platformy streamingowej w całym kraju.