Zełenski spotka się z papieżem Franciszkiem ? "Możliwa jest rychła wizyta"
W ciągu najbliższych dni prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie przebywał w Europie, gdzie zaplanowano serię spotkań z przywódcami różnych krajów.
Kluczowa dla ukraińskiego przywódcy jest wizyta w Belinie i spotkanie z kanclerzem Olafem Scholzem oraz prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Papież spotka się z Zełenskim?
11 maja w godzinach wieczornych włoska agencja ANSA poinformowała, że "możliwa jest rychła wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Rzymie i spotkanie z papieżem Franciszkiem".
Włoskie źródła podają, że do wizyty Zełenskiego w Rzymie ma dojść najprawdopodobniej w sobotę i niedzielę. Przywódca Ukrainy ma się spotkać także z premier Włoch Giorgią Meloni.
Papież Franciszek spotkał się już z prezydentem Ukrainy w Watykanie 8 lutego 2020 roku. Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji dwukrotnie rozmawiali przez telefon - 26 lutego i 22 marca 2022 roku.
Premier Ukrainy na audiencji u Franciszka
27 kwietnia premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Szef ukraińskiego rządu rozmawiał także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.
Premier Ukrainy poprosił papieża o wsparcie działań Kijowa na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci, które są nielegalnie deportowane do Rosji. W trakcie rozmowy zostały omówione możliwe inicjatywy na rzecz wsparcia "formuły pokoju", zaproponowanej w ubiegłym roku przez prezydenta Zełenskiego, dotyczącej zakończenia wojny z Rosją. Denys Szmyhal ponownie zaprosił Franciszka do odwiedzenia Ukrainy.
Franciszek na Węgrzech o "wysiłkach na rzecz pokoju w Ukrainie"
28 kwietnia papież rozpoczął trzydniową wizytę na Węgrzech, gdzie spotkał się m.in. z premierem tego kraju, Viktorem Orbanem, który nadal wciąż utrzymuje relacje gospodarcze z Moskwą.
Franciszek wygłosił przemówienie skierowane do liderów politycznych na Węgrzech. Ostrzegał w nim przed niebezpieczeństwem rosnącego nacjonalizmu w Europie. Nawiązał również do kwestii toczącej się wojny w Ukrainie. Zaapelował o jej zakończenie, wzywając do podejmowania "konstruktywnych wysiłków na rzecz pokoju".
- Na obecnym etapie historii, niebezpieczeństw jest wiele. Zastanawiam się jednak, myśląc między innymi o udręczonej Ukrainie, gdzie są twórcze wysiłki na rzecz pokoju? - zaznaczał Franciszek.