Sondaż: Polacy zdecydowanie o tym, które obietnice wyborcze powinny być spełnione

Klaudia Łyszkowska
24 maja 2023, 07:11 • 1 minuta czytania
W najnowszym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" Polacy zdecydowali, które obietnice wyborcze powinny ich zdaniem zostać zrealizowane. Odpowiedzi są wręcz jednogłośne. Wiadomo też, co najbardziej ucieszyłoby wyborców PiS.
Polacy wskazali, które obietnice wyborcze powinny zostać spełnione. Fot. Wojciech Olkusnik/East News

W sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" Polacy wybrali, które postulaty wyborcze powinny ich zdaniem zostać zrealizowane. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-21 maja na próbie 1000 osób. 


Będzie renta wdowia?

Aż 71,8 proc. respondentów chciałoby, aby w przyszłości zostało zrealizowane dodatkowe świadczenie dla osób których małżonek zmarł - renta wdowia

Podobnie dużym zainteresowaniem cieszy się pomysł wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. Roku życia oraz dla seniorów po 65. Roku życia. W tym przypadku było to 68,8 proc. odpowiedzi.

Natomiast 67 proc. respondentów opowiedziało się za podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych.

Co z 800 plus i "babciowym"?

Na pytanie "W kampanii wyborczej padły liczne obietnice, które z nich Twoim zdaniem powinny zostać zrealizowane, a które nie?" znacznie mniej osób opowiedziało się za obietnicami, które od dłuższego czasu często są dyskutowane.

Wprowadzenia 800 plus chciałoby 53,1 proc. ankietowanych. Pomysł na dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców popiera 59,5 proc. badanych. Nieco więcej, bo 61 proc., respondentów, popiera zapowiedziane przez lidera PO Donalda Tuska wprowadzenie "babciowego".

Czego chcą wyborcy?

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości w znacznej większości opowiadają się za wprowadzeniem 800 plus. Tę odpowiedź wybrało aż 97 proc. badanych. Dużym zainteresowaniem cieszy się też inicjatywa wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów, za którą wśród wyborców partii rządzącej opowiedziało się 89 proc. respondentów. Natomiast 87 proc. chciałoby renty wdowiej.

Wśród wyborców opozycji najczęściej padającą odpowiedzią było podwyższenie kwoty wolnej od podatku, za którą opowiedziało się 78. proc. 67 proc. badanych zwolenników opozycji wskazało również na bezpłatne leki, a 64 proc. jest za wprowadzeniem "babciowego".

Wybory 2023. Czy PiS da radę utrzymać władzę?

Fundacja IBRiS, na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu, zapytała Polaków, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę. Na pierwszym i drugim nie ma zaskoczenia.

Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 34,5 proc. poparcia. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, którą wskazało 24,6 proc. ankietowanych.

Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga – koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, która cieszy się poparciem na poziomie 14,2 proc. Dopiero na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja, na którą chce zagłosować 11,1 proc. badanych. Na kolejnym miejscu znalazła się Lewica z Partią Razem – z poparciem 9,3 proc. uczestników badania.

Jeśli wybory parlamentarne zakończyłyby się tak, jak wskazuje sondaż IBRiS, Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby szans na samodzielne rządy w nowej kadencji Sejmu. Z pomocą mogłaby przyjść Konfederacja, jednak jej przedstawiciele już teraz krytycznie wypowiadają się o rządzących.