Lawina gratulacji dla Świątek. "Poland Garros", "Jesteś wielka, Iga!"

Alan Wysocki
10 czerwca 2023, 19:02 • 1 minuta czytania
Iga Świątek pokonała Karolinę Muchovą, trzeci raz zdobywając tytuł zwyciężczyni French Open. Po kilku chwilach od zwycięstwa do tenisistki zaczęły napływać pierwsze gratulacje. Specjalne wpisy opublikował już Donald Tusk, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki.
Iga Świątek wygrała French Open. Morawiecki, Duda, Tusk gratulują. Fot. Aurelien Morissard / Associated Press / East News

Lawina gratulacji dla Igi Świątek po zwycięstwie w Finale French Open

"Welcome to POLAND Garros Iga! Jesteś wielka!" – napisał na Twitterze Donald Tusk. Gratulacje złożył także Mateusz Morawiecki. "Królowa może być tylko jedna! Paryż zdobyty po raz kolejny!" – skomentował.

"Puchar Roland Garros znów w rękach Polki! Brawo! Brawo! Gratulujemy i Dziękujemy! Iga Świątek pozostaje liderką rankingu WTA teraz z przewagą 928 pkt!" – przekazał Andrzej Duda.

"Warto marzyć, warto walczyć - napisała Iga Świątek. Po raz trzeci dla naszej Mistrzyni. Gratulacje" – przekazał Szymon Hołownia. "Talent, ciężka praca, determinacja! Brawo, brawo, brawo!" – dodał Dariusz Standerski z Lewicy. "Piszesz piękną historię polskiego tenisa" – oceniła wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Iga Świątek wygrała na kortach Rolanda Garrosa

Polka triumfowała w Paryżu 2020 i 2022 roku. To także pierwsza tego typu sytuacja od 2007 roku, gdy udało się obronić tytuł na kortach im. Rolanda Garrosa. Ostatnią osobą z takim sukcesem była Belgijka Justine Henin, która wygrała trzy razy z rzędu.

Od samego początku Polka pokazała klasę i pokonała rywalkę w pierwszym secie 6:2. W drugim jednak Karolina Muchova wywalczyła zwycięstwo 7:5. Trzeci set zakończył się ostatecznym zwycięstwem Świątek 6:4.

Do samego starcia z Muchovą Świątek wygrała w ramach French Open aż 27 meczów, a przegrała tylko dwa. Lepszy procentowy bilans zwycięstw ma już tylko słynna Australijka Margaret Court.

Warto podkreślić, że w przeszłości Muchova i Świątek grały ze sobą dwukrotnie. Raz pokazowo, a raz turniejowo i oba mecze wygrała Muchova.