Przepisy są inne niż w Polsce, a kary wysokie. Za co łatwo dostaniesz mandat w Chorwacji?
Chociaż od pewnego czasu popularność zyskują loty do Chorwacji, wielu z nas stawia na transport samochodem. Mamy wtedy więcej swobody z bagażami i nie musimy martwić się o to, jak przemieszczać się po najpopularniejszych zakątkach tego turystycznego raju.
Przed wyjazdem warto jednak poświęcić chwilę na sprawdzenie podstawowych zasad ruchu drogowego w Chorwacji. Pozwoli to uniknąć problemów na miejscu i nie chodzi tu tylko o zdjęcie nogi z gazu.
Wakacje 2023. Jak szybko można jeździć w Chorwacji?
W kwestii dopuszczalnej prędkości naprawdę lepiej uważać. Stawki kar za zbyt szybką jazdę mogą okazać się nawet bardziej dotkliwe niż w Polsce. Chorwacja od 1 stycznia 2023 r. jest już w strefie euro, więc wysokość mandatów podamy poniżej w tej walucie.
- przekroczenie prędkości do 10 km/h – 40 euro mandatu (ok. 180 zł)
- przekroczenie prędkości o 11 do 20 km/h – 67 euro mandatu (ok. 300 zł)
- przekroczenie prędkości o 21 do 30 km/h – 132 euro mandatu (ok. 600 zł)
- przekroczenie prędkości o 31 do 50 km/h – od 400 do 930 euro mandatu (od 1,8 do 4,2 tys. zł)
- przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h – od 1,3 do 2,6 tys. euro mandatu (od 6 do 12 tys. zł)
Trzeba też pamiętać o podstawowym wyposażeniu samochodu. W Chorwacji zalicza się do niego: kamizelkę odblaskową dla kierowcy i pasażera, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę.
Chorwacja – jakie są ograniczenia prędkości?
- w obszarach zabudowanych – do 50 km/h
- drogi szybkiego ruchu – do 110 km/h
- autostrady – do 130 km/h
- pozostałe drogi – do 90 km/h
- pojazdy holujące inny pojazd – do 40 km/h
Przepisy drogowe w Chorwacji – za co łatwo dostać mandat?
Nie wymienimy tu rzecz jasna wszystkich obowiązujących w Chorwacji przepisów na drodze, ale spróbujemy wskazać kilka istotnych, które mogą okazać się kluczowe z perspektywy turysty w obcym kraju.
- w czasie jazdy nie można korzystać z telefonu komórkowego. Dozwolone jest to z zestawem głośnomówiącym
- parkowanie w Chorwacji jest uciążliwe, ale za zostawienie auta w niedozwolonym miejscu grożą mandaty lub odholowanie pojazdu
- obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa
- Dzieci do lat 5 muszą jeździć w foteliku. Z kolei dzieci do lat 12 nie mogą jeździć na przednim fotelu
- obowiązuje zakaz prowadzenia pod wpływem alkoholu. Bezwzględny odczyt 0,0 promili dotyczy kierowców do 25. roku życia. Dla pozostałych ten limit wynosi 0,5 promila. Za złamanie przepisu grozi odebranie prawa jazdy, kara pozbawienia wolności do pół roku lub w najlepszym przypadku kara pieniężna (w granicach około 600-9000 zł)
- Niektóre brawurowe wybryki są traktowane jak przestępstwo i grozi za nie kara do 3 lat pozbawienia wolności. Zalicza się do nich m.in. jazdę pod wpływem większej ilości alkoholu czy innych środków odurzających, jazdę w niedozwolonym kierunku czy przekraczanie prędkości więcej niż o 50 km/h w obszarze zabudowanym
Dodajmy, że w czasie wyjazdu warto śledzić chorwacką stronę hak.hr, gdzie znajdziecie m.in. aktualizowane informacje o warunkach na drodze, prognozach ruchu czy kamery drogowe.