Myśleliście, że to koniec lata, ale pogoda dopiero zaskoczy. O włos od upału

Dorota Kuźnik
23 września 2023, 15:23 • 1 minuta czytania
Ochłodzenie, które objęło część Polski, u wielu osób przywołało skojarzenia końca lata. Na jesień przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać, bo przed nami prawdziwie letnie temperatury. Te w połączeniu ze słońcem pozwolą na razie zapomnieć o zmiaie pory roku. Temperatury mają być bliskie 30 st. C.
Pogoda na ostatni tydzień września. Jesieni na horyzoncie nie widać Fot. meteorologix.com

Choć w wielu częściach Polski doszło do ochłodzenia, niewiele wskazuje, żeby jesień nadchodziła do Polski. Może na drzewach liści jest nieco mniej, ale temperaturowo nadal pozostaniemy w letniej aurze.


Ostatni tydzień września. Na termometrach prawie 30 stopni Celsjusza!

Z przybliżonej prognozy, którą przygotowali synoptycy IMGW, wynika, że prawdziwie słoneczne dni przyjdą w połowie przyszłego tygodnia. Po deszczowym w części Polski weekendzie, niebo zacznie być coraz bardziej niebieskie, a także pojawiać będzie się na nim coraz więcej słońca. To ma doprowadzić do tego, że słupki rtęci podskoczą w górę.

Zrobi się naprawdę gorąco, bo na wtorek prognozowanych jest blisko 28 st. C., a w środę ma być już blisko 29 kresek. Podobnie będzie w czwartek i piątek, choć w nocy z piątku na sobotę prognozowane jest załamanie.

Pogoda w pierwszy weekend października

Pierwszy odczuwalnie chłodniejszy, jesienny weekend mamy mieć na przełomie września i października. Spadki temperatury nie będą jednak drastyczne, ale maksymalne temperatury nie przekroczą 20 st. C.

Z każdym dniem temperatura ma spadać. Dobra informacja jest taka, że niebo ma być jedynie lekko zachmurzone, a chmury nie przyniosą opadów deszczu.

Co dalej w pogodzie, na razie nie wiadomo, ale synoptycy podali eksperymentalną prognozę na jesień i zimę. Wynika z niej, że najbliższe miesiące będą znacznie bardziej wilgotne, a także obfitujące w ulewy.

Długoterminowa prognoza pogody na jesień i zimę

Jak informowaliśmy w naTemat, z długoterminowych prognoz IMGW wynika, że jesień i zima będą wypadkową gorącego lata. To sprawi, że październik, listopad, a nawet grudzień mają być cieplejsze, co więc nie powinniśmy liczyć w tym czasie na iście zimową aurę za oknami.

Jak podają synoptycy, do końca 2023 roku najpewniej śniegu nie zobaczymy. Nie powinniśmy się spodziewać także przymrozków, a poranny szron zastąpi nam gęsta mgła. Wyjątkiem ma być m.in. część Skandynawii. W Polsce jednak synoptycy nie przewidują śnieżyc.

Czytaj także: https://natemat.pl/509326,dlugoterminowa-prognoza-pogody-jesien-i-zima-cieplejsze-niz-wczesniej