Tak, tak, tak! Iga Świątek wygrała turniej WTA 1000 w Pekinie

Mateusz Przyborowski
08 października 2023, 15:01 • 1 minuta czytania
Iga Świątek w finale WTA 1000 w Pekinie pokonała Ludmiłę Samsonową (6:2, 6:2). Dla raszynianki to szesnasty wygrany turniej WTA w karierze i piąty tytuł w tym sezonie. W nagrodę Polka dostanie 1,324 mln dolarów, czyli ok. 5,78 mln zł, a także 1000 punktów do rankingu. Brawo!
Iga Świątek wygrała turniej WTA 1000 w Pekinie! Fot. PEDRO PARDO / AFP / East News

W ostatnim czasie sporo mówiło się o kryzysie Igi Świątek, jednak przez turniej w Pekinie młoda raszynianka przeszła jak burza. W drodze po zwycięstwo Polka straciła tylko jednego seta – w ćwierćfinale z Caroline Garcią z Francji (10. WTA).

Iga Świątek mistrzynią turnieju WTA 1000 w Pekinie!

Nierozstawiona Ludmiła Samsonowa (22. WTA) w drodze do finału pokonała za to trzy rozstawione przeciwniczki, ale Polce, która obecnie jest numerem dwa w światowym rankingu, nie dała rady.

W niedzielnym finale w stolicy Chin nasza tenisistka grała koncertowo. Jedynie początek pierwszego seta był bardziej wyrównany, kiedy Polka i Rosjnka podzieliły się czterema gemami. Raszynianka wywierała jednak na rywalce coraz większą presję. W kluczowym momencie – szósty gem, przy stanie 3:2 dla Świątek – Samsonowa nie wytrzymała presji i popełniła podwójny błąd serwisowy. Pierwszy set zakończył się wynikiem 6:2.

Polka wygrała też pierwszego gema w drugim secie (w sumie pięć kolejnych). Przebudziła się także Rosjanka, która w kolejnym gemie zaliczyła dwa asy serwisowe. Przy kolejnym serwisie Samsonowa została jednak przełamana do zera, a Świątek wyszła na prowadzenie 3:1. Ostatecznie raszynianka drugiego seta również wygrała 6:2 i sięgnęła po piąty tytuł w tym sezonie i szesnaste zwycięstwo w turnieju WTA w karierze.

Ponad milion dolarów i 1000 punktów do rankingu

Dzięki zwycięstwu w Pekinie Iga Świątek odrobiła znaczną część strat do prowadzącej w rankingu WTA Aryny Sabalenki. Białorusinka z turnieju w Pekinie odpadła już w ćwierćfinale.

Raszynianka, która zgarnęła za tytuł 1000 punktów, w najbliższym zestawieniu będzie miała przy swoim nazwisku 9015 punktów, o 465 mniej od Białorusinki. W nagrodę za zwycięstwo w Pekinie polska tenisistka dostanie też 1,324 mln dolarów, czyli ok. 5,78 mln zł.

Przed Świątek teraz trzy tygodnie przerwy, a potem czeka ją wylot do Meksyku. Od 29 października do 5 listopada w Cancun odbędzie się WTA Finals, czyli turniej z udziałem ośmiu najlepszych zawodniczek obecnego sezonu. Oprócz Igi Świątek zagrają w nim Aryna Sabalenka, Coco Gauff, Jekena Rybakina, Jessica Pegula, Markéta Vondroušová, Ons Jabeur i Karolína Muchová.