Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Procedura wcale nie jest trudna

redakcja naTemat
09 października 2023, 12:42 • 1 minuta czytania
15 października wielu z was pewnie nie będzie mogło głosować w miejscu swojego zameldowania. To już ostatni dzwonek, by dopisać się do listy wyborców i zagłosować tam, gdzie będziecie przebywać danego dnia. Na szczęście jest to wyjątkowo proste
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Wybory parlamentarne odbędą się w dniu 15 października 2023 r. Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7:00 do 21:00. Jeśli jednak tego dnia będziecie musieli przebywać poza miejscem swojego zamieszkania, musicie pamiętać o wcześniejszym dokonaniu formalności.


Co zrobić, żeby głosować poza miejscem zamieszkania?

Istnieją dwa sposoby na głosowanie w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani (tam jesteśmy automatycznie wpisani do tzw. rejestru wyborców). Są to:

Oba te sposoby są łatwe, jednak kluczowe będą tutaj terminy, o których piszemy poniżej.

Jak dopisać się do spisu wyborców?

Dopisanie się do spisu wyborców możliwe jest drogą korespondencyjną, osobiście w urzędzie – jednak najłatwiej jest to zrobić przez internet. Potrzebujemy do tego Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Wszystkie formalności można załatwić przez stronę internetową gov.pl.

Usługa umożliwiająca dopisanie się do spisu wyborców będzie dostępna do czwartku 12 października do godziny 23:59. Na spisie wyborców w wybranym okręgu znajdziemy się tylko na dane wybory.

Uwaga: w przypadku osób głosujących za granicą termin dopisania się do spisu wyborców upływa we wtorek 10 października.

Czytaj także: https://natemat.pl/505204,referendum-pis-pkw-wyjasnia-czy-mozna-podrzec-karte-do-glosowania

Jak pobrać zaświadczenie do głosowania?

Innym sposobem na głosowanie poza miejscem zamieszkania jest pobranie zaświadczenia do głosowania. Przydatne będzie to w sytuacji, w której nie możemy przewidzieć, gdzie dokładnie będziemy przebywać w dniu wyborów. Z zaświadczeniem można głosować również za granicą.

Aby jednak zdobyć zaświadczenie, musimy osobiście udać się do dowolnego urzędu gminu na terenie Polski. Ostatnim możliwym terminem w tym wypadku jest czwartek 12 października do godziny zamknięcia urzędu.

Dokument wydawany jest w formie papierowej, opatrzony jest hologramem. W przypadku jego zgubienia lub zniszczenia nie ma możliwości otrzymania duplikatu.

Czytaj także: https://natemat.pl/513256,wybory-2023-jaka-jest-sila-glosu-gdzie-glosowac-eksperci-tlumacza