Zakażenia pasożytami w wakacyjnym kuororcie. Problemy z żołądkiem trwają nawet do dwóch tygodni
U wielu turystów powracających z hiszpańskiej Katalonii wykryta została poważna choroba pasożytnicza, którą wywołują pierwotniaki Cryptosporidium parvum. Kryptosporydioza, bo tak nazywa się choroba, powoduje objawy takie jak gorączka, bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Najbardziej dotknięte są okolice miejscowości Salou.
Objawy kryptosporydiozy utrzymują się wyjątkowo długo, bo aż od jednego, do dwóch tygodni. Choć u zdrowych osób przebieg zakażenia jest zazwyczaj łagodny, to niebezpieczeństwo jest większe w przypadku małych dzieci, osób starszych oraz tych z obniżoną odpornością.
HSE (Health Service Executive) ostrzega wszystkie osoby, które planują wyjazd w tym kierunku, aby szczególnie przestrzegali zasad higieny. Infekcja może bowiem rozprzestrzeniać się poprzez dotyk po kontakcie z żywnością, a zwłaszcza z surowym mięsem.
HSE nawołuje do wzmożonego zachowania higieny oraz częstego mycia rąk przy użyciu mydła i czystej wody. Przestrzega także przed piciem wody z kranu w objętych zakażeniem regionach oraz zamawianiem napojów chłodzonych kostkami lodu pochodzącymi z nieznanego źródła. Za najbezpieczniejszy wybór podaje gorące lub szczelnie zamknięte w butelkach napoje.
Jeśli to możliwe, upewnij się, że spożywane jedzenie jest świeżo ugotowane i gorące. Unikaj żywności, co do której masz wątpliwości, np. sałatek czy wędlin ze sklepów detalicznych o wątpliwej higienie. Unikaj sałaty i niedogotowanych skorupiaków oraz żywności narażonej na muchy – owoce są bezpieczne, tylko jeśli są obrane.
W przypadku podejrzenia zakażeniem kryptosporydiozą należy kategorycznie zaprzestać kąpieli w basenach i morzu oraz niezwłocznie zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli posiadamy przy sobie fizyczną kartę EKUZ lub jej numer, powinno odbyć się to bez większych komplikacji w każdym publicznym ośrodku zdrowia.