Wspólne oświadczenie światowych przywódców ws. Izraela. "Na rzecz trwałego pokoju"

Deutsche Welle
23 października 2023, 12:35 • 1 minuta czytania
Przywódcy USA, Niemiec, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch wydali wspólne oświadczenie ws. Izraela. Apelują o ochronę ludności cywilnej.
Po wspólnej rozmowie telefonicznej przywódcy USA, Niemiec, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch wydali oświadczenie, w którym podkreślają prawo Izraela do obrony, ale apelują też o ochronę ludności cywilnej Fot. BENOIT TESSIER/AFP/East News

Po wspólnej rozmowie telefonicznej przywódcy USA, Niemiec, Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch wydali oświadczenie, w którym podkreślają prawo Izraela do obrony, ale apelują też o ochronę ludności cywilnej.


Pod oświadczeniem podpisali się prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Włoch Giorgia Meloni. 

Pomoc humanitarna dla Strefy Gazy

„Szefowie państw i rządów potwierdzili swoje poparcie dla Izraela i jego prawa do obrony przed terroryzmem oraz wezwali do poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym ochrony ludności cywilnej” – czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy wzywają też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich pozostałych zakładników i zobowiązują się do ścisłej koordynacji pomocy swoim obywatelom w regionie, zwłaszcza tym, którzy chcą opuścić Strefę Gazy.

Kolejne zobowiązanie dotyczy ścisłej koordynacji dyplomatycznej, w tym z kluczowymi partnerami w regionie, aby „zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu, utrzymać stabilność na Bliskim Wschodzie i pracować na rzecz rozwiązania politycznego i trwałego pokoju”.

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Hamas, uznawany przez USA, UE i wiele krajów za organizację terrorystyczną, przeprowadził 7 października br. zakrojony na szeroką skalę atak na Izrael. Terroryści wystrzelili tysiące rakiet w kierunku Izraela, a setki bojowników zaatakowały południową część kraju. Według izraelskich źródeł zginęło około 1400 osób. 

Ciężko uzbrojeni islamiści uprowadzili również ponad 200 osób. W odpowiedzi na atak Izrael odciął Strefę Gazy i rozpoczął zmasowane naloty. Zapowiedział także ofensywę lądową i zgromadził dziesiątki tysięcy żołnierzy na granicy do Strefy Gazy.

Autor: Katarzyna Domagała-Pereira, Deutsche Welle

Czytaj także: https://natemat.pl/519100,co-sie-dzieje-w-berlinie-niemcy-protestowali-przeciwko-antysemityzmowi