Sakramenty dla rozwiedzionych katolików. Kościół zabrał głos ws. pomysłu Franciszka

redakcja naTemat
24 października 2023, 06:06 • 1 minuta czytania
Papież Franciszek już kilka lat temu opowiedział się za zmianą postawy Kościoła wobec rozwodników. Jednak nie wszystkim to się podoba. Emerytowany czeski arcybiskup Dominik Duka wniósł ponownie zapytanie w tej kwestii. Jeden z kościelnych urzędów właśnie odniósł się do tego dylematu wielu katolików. Wyjaśniono stanowisko obecnego papieża.
Sakramenty dla rozwiedzionych katolików. Kościół zabrał głos. Fot. Grzegorz GALAZKA/East News

Dykasteria ds. Nauki Wiary (urząd administracyjny Kościoła katolickiego) opublikowała serię odpowiedzi na pytania zadane przez kardynała Dominika Dukę w imieniu Konferencji Biskupów Czech. Pytania dotyczą właściwej interpretacji dokumentu Amoris Laetitia. Chodzi w nim o prawa do sakramentów katolików po rozwodzie.


Rozwodnicy a sakramenty. Rewolucyjne stanowisko Franciszka

L'Osservatore Romano, cytowane przez Vatican News, przypomina, że Amoris Laetitia papieża Franciszka otwiera możliwość dostępu do sakramentów pojednania i Eucharystii, gdy w konkretnym przypadku „istnieją ograniczenia łagodzące odpowiedzialność i winę”. Jest to zatem stanowisko dość...niejednoznaczne.

Należy zauważyć, jak stwierdzono w tekście Dykasterii, że jest to proces towarzyszenia, który nie musi kończyć się na sakramentach, ale "może być ukierunkowany na inne formy integracji z życiem Kościoła: większe uczestnictwo w społeczności, zaangażowanie w grupy modlitewne lub refleksyjne lub zaangażowanie w różne nabożeństwa kościelne".

W odpowiedzi na pytanie kardynała Duki o to, kto powinien ocenić daną sytuację danej pary, Dykasteria podkreśla, że chodzi o rozpoczęcie duszpasterskiej drogi towarzyszenia w celu rozeznania sytuacji każdej osoby.

Kościół znów zabrał głos ws. sakramentów dla rozwiedzionych katolików

W tym sensie Amoris Laetitia podkreśla, że „wszyscy księża mają obowiązek towarzyszyć zainteresowanym na drodze rozeznania”. Stwierdza się zatem, że to kapłan „przyjmuje osobę, uważnie jej słucha i ukazuje matczyne oblicze Kościoła, przyjmując jej właściwą intencję i dobry cel, aby całe jej życie było w świetle Ewangelii i praktyki”.

Jednakże to każdy człowiek „indywidualnie jest powołany, aby stanąć przed Bogiem i przedstawić swoje sumienie, jego możliwości i ograniczenia”.

Konserwatywna część katolików jednak nie jest zachwycona stanowiskiem Franciszka. "Jest ono całkowicie niezgodne z tradycją Kościoła" – można przeczytać na portalu Polonia Christiana.

Czytaj także: https://natemat.pl/519085,tymochowicz-napisal-ze-kard-rys-jest-ateista-jest-reakcja-kurii