Kuriozalna reakcja Ziobry na wpis Tuska. Nawiązał do zabójstwa sprzed lat
"Właśnie wyszedłem z sali sądowej w Sopocie. Człowiek, który planował zamach na mnie i moją rodzinę zeznał, że działał pod wpływem TVP Info, Wiadomości i TV Republika. Bardziej ofiara niż zamachowiec" – napisał Donald Tusk w czwartek rano w serwisie X.
Lider PO zeznawał w procesie 43-letniego Michała B., który w listopadzie 2022 roku groził Tuskowi śmiercią. Sąd Rejonowy w Sopocie skazał go na 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnie 20 godzin prac społecznych w miesiącu. Nie wolno mu się też zbliżać do polityka PO i jego rodziny. Michał B. musi też przeprosić Tuska. Wyrok nie jest prawomocny.
Ziobro reaguje na wpis Tuska
W czwartek wieczorem, po wydaniu wyroku, do wpisu Tuska odniósł się na X Zbigniew Ziobro – w mocno kontrowersyjnych słowach. "Nienawiść jest straszna, ale gorsi są jej siewcy jak Ty" – oznajmił minister sprawiedliwości w rządzie PiS, zwracając się do Donalda Tuska.
"Jesteś zwykłym kłamcą i siejącym zło hipokrytą" – grzmiał.
Ziobro nawiązał m.in. do kontrowersyjnych słów Janusza Palikota z programu satyrycznego w 2010 roku. "Pamiętasz, jak reagowałeś, gdy Twój ówczesny zastępca wzywał do zastrzelenia i wypatroszenia Jarosława Kaczyńskiego?" – zapytał.
– To głupie słowa. Wstydzę się ich – tymi słowami lider PO skomentował w RMF FM wypowiedź Palikota tuż po tym, jak wywołała ona skandal.
Dalej minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski nawiązał do głośnego ataku na biuro poselskie PiS w Łodzi w 2010 roku, w którym zginęła jedna osoba. "To dokładnie wtedy Twoje media wyhodowały w Twojej własnej partii mordercę, który w Łodzi zabił działacza PiS, a na liście celów miał prezesa PiS, mnie i Jacka Kurskiego" – napisał.
Zabójca z Łodzi, Ryszard Cyba, został skazany w 2011 roku na karę dożywocia.
Ziobro przywołał również sprawę podpalenia biura poselskiego Beaty Kempy w 2017 roku. Według niego, czynu tego dokonał "szaleniec oczadziały platformerską propagandą TVN". Sebastian K. został uznany przez biernych za niepoczytalnego i przez pewien czas leczony był w zakładzie psychiatrycznym.
W lutym 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił postanowienie sądu niższej instancji, orzekając wobec oskarżonego leczenie ambulatoryjne i obowiązkową terapię uzależnień.
Od tego wyroku odwoływał się Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny – jego skarga została jednak odrzucona przez Sąd Najwyższy w 2021 roku.
– Sąd orzekając o umorzeniu postępowania karnego wobec sprawcy, stosuje środki zabezpieczające, posłużył się złożoną opinią psychiatryczną (...) Izolacja zabezpieczająca nie może trwać w nieskończoność bez sprawdzania postępów. Sąd musi ustosunkować się czy konieczne jest stosowanie środków w zamkniętym zakładzie. Opinia psychiatryczna wskazywała, że nie jest to konieczne – tak uzasadnił orzeczenie sędzia SN, cytowany przez serwis prawo.pl.