Urzędnik Tuska reaguje na odwołaną uroczystość u Dudy. Wersje mocno się różnią
KPRM reaguje na odwołaną uroczystość u Dudy. Wersje mocno się różnią
– Poprosiliśmy o samo podpisanie nominacji, już nawet bez organizowania uroczystości, by rada mogła się spotkać już w przyszłym tygodniu. Kancelaria Prezydenta w środę oświadczyła, że uroczystość i tak się odbędzie, mimo informacji z naszej strony, że ministrowie nie wezmą w niej udziału – przekazał Onetowi szef KPRM Jan Grabiec.
Co więcej, Grabiec poinformował serwis, że "wnioski o powołanie członków Rady Dialogu Społecznego wysłaliśmy panu prezydentowi już 5 stycznia, a więc trzy tygodnie temu".
– Pan prezydent długo zwlekał z podpisaniem nominacji. W pewnym momencie wyznaczył datę uroczystości ich wręczenia na dzień posiedzenia Sejmu, co stanowi pewien problem, bo ministrowie mają również swoje obowiązki poselskie – wyjaśnił Onetowi Grabiec.
Tak tę sytuację przedstawiła Kancelaria Prezydenta
Wcześniej o odwołanej uroczystości informowała Kancelaria Prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego członków rządu Donalda Tuska na uroczystość powołania ich w skład Rady Dialogu Społecznego (RDS)" – przekazano w serwisie X.
Jak wskazano, "ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu, którego termin był uzgodniony, a dziesięciu ministrów wcześniej dodatkowo potwierdziło swoją obecność". "W związku z tym dzisiejsza uroczystość się nie odbędzie" – poinformowano.
Kancelaria Dudy zauważyła także, że "nieobecność przedstawicieli rządu Donalda Tuska uniemożliwia podjęcie prac przez Radę".
"Z apelem o pilne powołanie przedstawicieli rządu w Radzie zwróciło się do Prezydenta, jako patrona dialogu społecznego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych" – napisano.
W tym komunikacie pojawił się też atak wobec rządu Tuska. Jak może się z niego dowiedzieć, prezydent ma nadzieję, że "to działanie rządu, nie jest próbą celowego zniszczenia prawnej instytucji dialogu społecznego, jak miało to miejsce w przypadku Komisji Trójstronnej w okresie poprzednich rządów premiera Donalda Tuska".
Rada Dialogu Społecznego
Czym jest RDS? Rada Dialogu Społecznego to instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce.
"Stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym. RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społęczno-Gospodarczych" – podano na stronie rządowej, gdzie opisano to gremium.
"Rada Dialogu Społecznego stanowi nowe otwarcie w relacjach rząd-pracodawcy-pracownicy. Ma inne uprawnienia niż Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych i cele do osiągnięcia" – podkreślano.