Nadciąga antycyklon Enno. Szykuje się ekstremalna anomalia temperatury

Nina Nowakowska
29 stycznia 2024, 10:49 • 1 minuta czytania
Już w poniedziałek w większości kraju będzie pogodnie, a termometry wskażą od 2 do 8 stopni C. Potem za sprawą antycyklonu Enno będzie jeszcze cieplej. Synoptycy mówią o "ekstremalnej anomalii temperatury", która sięgnie nawet 9-12 stopni C.
Szykuje się "ekstremalna anomalia temperatury". Nadciąga antycyklon Enno Fot. Marek BAZAK/East News, X.com/IMGW_CMM

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa znalazła się pod panowaniem rozległego wyżu, sięgającego z rejonu od Atlantyku po Ukrainę. Z zachodu napływa do nas coraz cieplejsze powietrze. Zdaniem Ilony Śmigrockiej, cytowanej przez "WP" synoptyczki Centralnego Biura Prognoz IMGW, w poniedziałek (29.01) nigdzie nie będzie padać.


Słoneczny poniedziałek niemal w całej Polsce

Niemal wszędzie ma być słonecznie, jedynie na wschodzie rano lokalnie mogą pojawić się chmury, choć później prognozuje się więcej przejaśnień. Z kolei na południu z rana mogą wystąpić mgły ograniczające widoczność do 300 metrów.

Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni Celsjusza na wschodzie, po ok. 5 w centrum i 8 stopni na zachodzie. Do tego powieje słaby wiatr z południa, który jedynie nad morzem zmieni się w umiarkowany i porywisty.

Pogodna aura utrzyma się również nocą, tylko nad morzem pojawi się trochę chmur. Ponownie, nigdzie nie powinno padać. Na południu i Pomorzu mogą wystąpić mgły ograniczające widoczność do 200 metrów. Słupek rtęci na termometrach wskaże od -4 stopni Celsjusza na południu, po -2 na wschodzie i 2 nad morzem.

Na wtorek synoptycy prognozują zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna osiągnie od 2 st. C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, po około 6 st. C w centrum, do 8 st. C na zachodzie.

Wiatr powinien być raczej słaby i umiarkowany, z reguły południowo-zachodni i południowy. Jedynie na południu miejscami może powiać mocniej, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 55 km/h.

"Ekstremalna anomalia temperatury"

Z ostatnich prognoz wynika, że w kolejnych dniach ma być nadzwyczaj ciepło. Co więcej, na początku lutego przewiduje się ekstremalną anomalię temperatury, która sięgnie 9-12 st. C. Tak czytamy m.in. w serwisie fanipogody.pl. Stanie się tak, ponieważ nasza część kontynentu znajdzie się w mocy antycyklonu Enno.

Przynajmniej do połowy lutego odpoczniemy trochę od mroźnej zimy. Mało tego: możliwe, że na termometrach zobaczymy nawet... 15 stopni Celsjusza. Jeszcze w bieżącym tygodniu powinno być słonecznie i sucho. Później prognozowane są opady deszczu i wichury. Temperatura ma spaść dopiero w drugiej połowie lutego.

Nadchodzi bardzo deszczowa wiosna

Z eksperymentalnej prognozy IMGW z połowy stycznia, wiadomo, że tegoroczna wiosna ma być bardzo deszczowa. W lutym czeka nas więcej deszczu niż zwykle w tym miesiącu – suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Temperatura powietrza zostanie zachowana w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

W marcu, który jest pierwszym wiosennym miesiącem, temperatura powietrza również nas nie zaskoczy, pozostając w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady jak w lutym będą wyższe niż norma.

Niestety, również w kwietniu możemy poczuć się rozczarowani. Zgodnie z prognozą IMGW w kwietniu 2024 r. miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z poprzednich 30 lat.

Czytaj także: https://natemat.pl/536696,pogoda-2024-kiedy-przyjdzie-wiosna-pogoda-ekspetymentalna