Spowiedź artysty na scenie warszawskiego Teatru Polonia. Jan Peszek w roli Minettiego
W jednej z recenzji spektaklu czytamy: (...) To wielka rola - pokaz siły, jaką potrafi wzniecać teatr, jaką dysponuje aktor o tak potężnej skali emocjonalnej i rozpiętości środków jak Jan Peszek. Wszystko w tej roli ze sobą współpracuje: słowo, gest, ruch, modulacja głosu, spojrzenie, wzmagające się co pewien czas i opadające tempo - istny gejzer sposobów usidlenia publiczności, z którą zawsze aktor się zmaga. (...)
Jan Peszek otrzymał niedawno Nagrodę Boya, przyznaną przez Klub Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarza Rzeczypospolitej Polski za osiągnięcia w sztuce aktorskiej.
Otrzymał ją z uwzględnieniem kreacji w spektaklu "Minetti. Portret artysty z czasów starości" Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika na deskach Teatru Polonia, będącej swoistą sumą jego drogi aktorskiej.
"Minetti" Bernharda to nie tylko opowieść o teatrze. To również medytacja nad życiem, sztuką, starością i nieuchronnym zmierzchem każdego artysty. Sztuka inspirowana postacią Bernharda Minettiego, przyjaciela i inspiracji dla samego Bernharda, staje się uniwersalnym portretem życiowej i artystycznej pasji.
Warto podkreślić, że Thomas Bernhard, zafascynowany teatrem od młodości, w swojej twórczości często odwoływał się do teatru jako metafory życia i miejsca konfrontacji z własnym ego oraz społeczeństwem. "Minetti" jest więc pewnego rodzaju hołdem złożonym teatrowi i jego niezwykłym aktorom, którym Bernhard dedykował swoje dzieła, często tworząc role z myślą o konkretnych osobach.
Spektakl w Teatrze Polonia jest nie tylko spotkaniem z wybitnym Janem Peszkiem, ale też okazją do przypomnienia dorobku Bernharda, którego dramaty, pomimo upływu lat, nadal zachwycają aktualnością i emocjonalnym przekazem. "Minetti" w reżyserii Andrzej Domalika to spektakl, który zmusza do refleksji, jednocześnie będąc świadectwem jego wpływu na ludzkie dusze.
Tekst ten, inspirowany życiem i twórczością Thomasa Bernharda, zaprasza do refleksji nad istotą teatru, sztuki i życia artystycznego. Poprzez swoją uniwersalność i ponadczasowość, "Minetti. Portret artysty z czasów starości" udowadnia, że teatr wciąż pozostaje miejscem magii, gdzie każdy może znaleźć odzwierciedlenie swoich pragnień, obaw i nadziei.
Reżyserią spektaklu zajął się Andrzej Domalik, a przekładu tekstu austriackiego dramatopisarza podjęła się Monika Muskała. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Jagna Janicka, z pomocą Małgorzaty Domańskiej, tworząc wizualne tło, które podkreśla emocjonalny ładunek przedstawienia. Katarzyna Łuszczyk, reżyserując światło, a Mateusz Dębski, komponując muzykę, dodali dziełu głębi, natomiast ruch sceniczny pod kierunkiem Vovy Makovskyiego wzbogacił narrację o dodatkowy wymiar.
Najbliższe spektakle w warszawskim Teatrze Polonia 3 i 4 kwietnia 2024.
Bilety na www.teatrpolonia.pl oraz w kasach teatru.