Oto prognoza pogody na majówkę w górach i nad morzem. Lepiej się czegoś złapcie...
Dla spragnionych słońca i czekających z utęsknieniem na długi majowy weekend synoptycy nie maja najlepszych wiadomości.
Z prognozy przygotowanej dla serwisu "TVN Meteo" przez Arletę Unton-Pyziołek wynika, że w pierwszych dniach maja nad Polskę będą napływać zimne prądy niżowe znad Atlantyku i Skandynawii, niosąc za sobą masy chłodnego powietrza.
1 i 2 maja przeciętna temperatura w kraju ma wynieść zaledwie 10-15 stopni Celsjusza. Cieplej zrobi się dopiero w połowie długiego weekendu. W piątek 3 maja na wschodzie i w centrum kraju termometry mogą wskazywać ponad 20 stopni. Będzie to zasługa wiru niżowego znad Morza Śródziemnego, który wtedy właśnie powinien zacząć zaznaczać swoją obecność nad Polską. Co jednak istotne – napływające powietrze będzie wilgotne.
Zdaniem Arlety Unton-Pyziołek również w kolejnych dniach maja pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Ma być nie tak ciepło i nie tak słonecznie, jak na początku kwietnia.
Pogoda w Zakopanem na majówkę 2024
Tradycyjnie wielu Polaków na majówkę wybierze się do Zakopanego. Z danych serwisu meteoptog.pl wynika, że 1 maja w stolicy Tatr można liczyć na temperaturę najwyżej 16 stopni C. W kolejnych dniach ma być nawet nieco chłodniej. Warto pamiętać, że wyżej w górach będzie jeszcze zimniej – temperatura spada o około 0,5 stopnia na każe 100 metrów.
Bardzo podobne temperatury są spodziewane w Sudetach. W Kudowie-Zdroju ma być w tym czasie od 12 do 15 stopni C. Nieco cieplej, od 14 do 18 stopni będzie po drugiej stronie kraju, w Ustrzykach Górnych leżących w sercu Bieszczad.
Pogoda na majówkę nad morzem na Mazurach
Złe wieści synoptycy meteoptog.pl ma również dla wybierających się nad morze. W Kołobrzegu w dniach 1-5 maja słupki wskażą nie więcej, niż 13 stopni C. We Władysławowie ma być w tym czasie zaledwie 10-11 stopni C. Takie same prognozy są między innymi dla Międzyzdrojów.
W takiej sytuacji wiele osób może rozważyć "ucieczkę" na Mazury. Tam nie będzie wprawdzie dużo cieplej, jednak można się spodziewać, że termometry wskażą do około 15 stopni C.
IMGW: w maju temperatura i opady w normie
Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w maju "zarówno średnia temperatura, jak i średnia suma opadów najprawdopodobniej będą się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Tylko na południu Polski suma opadów może znaleźć się poniżej normy".