Rada Języka Polskiego ogłosiła przełom. Takich zmian w polszczyźnie nie było dawno!
Rada Języka Polskiego poinformowała aż o 11 zmianach dotyczących polskiej ortografii. Przyzwyczajenie się do niektórych z nich może być bardzo trudne, zwłaszcza że będą dotyczyły m.in. pisowni "nie-", a także nazw mieszkańców miast, wsi i dzielnic. Dla wielu będzie to niemała rewolucja.
Już nie krakowianka a Krakowianka. Co jeszcze zmieniła Rada Języka Polskiego?
W komunikacie opublikowanym na stronie RJP można znaleźć dokładny opis wszystkich jedenastu zmian. Jedna z najważniejszych dotyczy pisowni wielką literą nazw mieszkańców miast, wsi, czy dzielnic. Dotychczas warszawianka i krakowianka były pisane małą literą.
Kolejna duża zmiana będzie związana z pisownią "nie-" dotychczas z przymiotnikami pisało się je łącznie jedynie w stopniu równym i wyższym, a w stopniu najwyższym już oddzielnie. Po wejściu w życie zmian w każdym przypadku będzie obowiązywał zapis łączny. Razem będziemy pisać również "nie–" z przysłówkami odprzymiotnikowymi. Trzeba będzie zatem przyzwyczaić się do zapisu "nienajładniejszy" czy "nienajszybszy".
RJP pod lupę wzięła również zapis cząstek "niby-" i "quasi-" z wyrazami zapisywanymi małą literą. Zgodnie z nowymi zasadami będą one pisane łącznie, np. nibynóżki, nibyartysta. W przypadku wyrazów pisanych wielką literą konieczne będzie użycie łącznika, np. niby-Polak.
Ciekawie będzie wyglądał również zapis przedrostków. Rada zdecydowała się na "dopuszczenie rozdzielnej pisowni cząstek takich jak super-, ekstra-, eko-, wege- mini-, maksi, midi-, mega-, makro-, które mogą występować również jako samodzielne wyrazy". Przykładem będzie np. ekożywność i eko żywność, ponieważ istnieje żywność eko.
Zmiany zasad pisowni wejdą w życie dopiero w 2026 roku
Na długiej liście zmian znalazły się również nowe wytyczne dotyczące zapisu nazw własnych. Wielkimi literami będziemy pisali m.in. wszystkie człony nazw komet, nazw geograficznych i miejscowych, nazw lokali (poza przyimkami i spójnikami), a także wszystkie człony w nazwach orderów, medali, odznaczeń, nagród i tytułów honorowych.
Na trzy różne sposoby będzie można zapisać pary wyrazów równorzędnych, a także podobnie lub identycznie brzmiących. W praktyce dopuszczalne będą zapisy tuż tuż; tuż-tuż; tuż, tuż.
Pełna lista zmian dostępna jest na stronie internetowej Rady Języka Polskiego. Tych, którzy już teraz martwią się o poprawną pisownię, możemy jednak uspokoić. Wszystkie te zasady będą obowiązywały dopiero od 1 stycznia 2026 roku. Każdy będzie miał zatem czas, żeby się z nimi zapoznać, a także oswoić.
Czytaj także: https://natemat.pl/534347,znamy-zwyciezce-konkursu-slowo-roku-2023-internauci-wybrali-cos-innego"Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może – umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu" – poinformowała w komunikacie Rada Języka Polskiego.