Front, który wywołał powodzie w Niemczech, zmierza do Polski. Najgorzej będzie we wtorek

redakcja naTemat.pl
02 czerwca 2024, 18:44 • 1 minuta czytania
Pod koniec tygodnia południową część Niemiec nawiedził front atmosferyczny z gwałtownymi burzami i ulewnym deszczem, który wywołał w wielu miejscowościach powodzie i podtopienia. Według prognoz synoptyków z IMGW pojawi się on także w Polsce. Szczególnie niebezpiecznie będzie na południowym wschodzie kraju.
Ulewne deszcze wywołały powodzie na południu Niemiec. Front idzie w stronę Polski. Fot. MICHAELA STACHE/AFP/East News

Jak podaje "Deutsche Welle", powołując się na najnowszą prognozę Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD), w niedzielę w dużej części Bawarii i Badenii-Wirtembergii istnieje ryzyko wystąpienia kolejnych burz z ulewnym deszczem.


Co za tym idzie – istnieje ryzyko ponownych powodzi i podtopień, ponieważ rejon ten od paru dni zmaga się z wysokim poziomem wód wywołanym ulewnymi deszczami. Jak podaje DWD, na wspomnianym obszarze przewiduje się zagrożenie ekstremalnymi opadami deszczu do nawet 70 litrów na metr kwadratowy w ciągu kilku godzin.

Stopniowo mają one rozprzestrzeniać się na południe, aż do Alp. Wschodnia Turyngia, Saksonia i część Saksonii-Anhalt również mają zostać dotknięte gwałtownymi burzami.

Front znad Niemiec zmierza do Polski

Ale to nie wszystko, bo patrząc na mapy pogodowe i ostrzeżenia polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, można dojść do wniosku, że front, który wywołał powodzie na południu Niemiec, przemieści się nad Czechy, a następnie dotrze nad południową część Polski.

W poniedziałek wieczorem (3 czerwca), szczególnie na południowym wschodzie kraju, pojawią się chmury, które przyniosą wielogodzinne, bardzo intensywne opady deszczu. Najwięcej padać będzie na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz w południowych częściach województw śląskiego i świętokrzyskiego. Miejscami może spaść nawet 40 mm wody na metr kwadratowy.

We wtorek (4 czerwca) front przemieści się bardziej na północ i obejmie Lubelszczyznę, południowe Mazowsze i Kielecczyznę. Opadom deszczu towarzyszyć będzie chłodniejsza temperatura – od 15 do 19 stopni Celsjusza.

Przypomnijmy, że w niedzielę (2 czerwca) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty dla mieszkańców 7 województw, ostrzegając ich przed gwałtownymi burzami i ulewami.

Chodzi o województwa:

W niedzielę po południu nad Warszawą pojawił się bardzo dobrze wykształcony lej kondensacyjny, o czym poinformowała w mediach społecznościowych. Sieć Obserwatorów Burz.

Nad Poznaniem przeszło z kolei gradobicie.

Bardzo trudna sytuacja jest także w Kościelnej Wsi (woj. wielkopolskie). W wyniku intensywnych opadów woda zalała kilka ulic i miejscami sięgała jednego metra. Do akcji zaangażowano około 100 strażaków z regionu.

Aktualizacja

W niedzielę (2 czerwca) RCB rozszerzyło alerty o kolejne regiony:

Czytaj także: https://natemat.pl/558167,burze-i-ulewy-nad-polska-w-niedziele-2-06-2024-nie-ignoruj-alertow-rcb