Kierwiński rzuca PE i wraca pomagać po powodzi. Komu przypadnie jego mandat w PE?
Tusk ściąga Kierwińskiego na pomoc przy odbudowie
Premier Donald Tusk ogłosił, że Marcin Kierwiński, były szef MSWiA i obecny europoseł, wejdzie w skład rządu jako pełnomocnik ds. odbudowy po powodzi. Podczas dzisiejszego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego w Nowej Soli szef rządu podkreślił, że Kierwiński, dzięki swojemu wykształceniu technicznemu oraz doświadczeniu w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, jest idealnym kandydatem na tę funkcję.
Kierwiński zgodził się zrzec mandatu europosła, który objął niespełna trzy miesiące temu, by móc w pełni poświęcić się nowym obowiązkom w rządzie, tracąc przy tym szereg korzyści przysługujących eurodeputowanemu – od zarobków po refundację kosztów opieki medycznej.
Jako europoseł zarabiał 10 075,18 euro brutto miesięcznie (ok. 43 tys. zł) i miał prawo do 2/3 kosztów opieki medycznej dla siebie i rodziny. Ze względu zbyt krótki staż w PE, nie będzie uprawniony do odprawy, gdyż przysługuje ona europosłom sprawującym mandat co najmniej przez rok.
Kto może objąć mandat po Marcinie Kierwińskim?
Marcin Kierwiński w wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim, zdobył 143 179 głosów, uzyskując mandat europosła. Oprócz niego, z listy KO mandaty uzyskali Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Michał Szczerba.
Po rezygnacji Marcina Kierwińskiego z mandatu europosła największe szanse na jego przejęcie ma Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy. W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyła 94 474 głosy, co dało jej czwarty wynik na warszawskiej liście Koalicji Obywatelskiej, jednak wówczas nie wystarczyło to do uzyskania mandatu.
Teraz, w związku z rezygnacją Kierwińskiego, to właśnie ona może zostać eurodeputowaną.
Kim jest Hanna Gronkiewicz-Waltz?
Hanna Gronkiewicz-Waltz to wieloletnia prezydent Warszawy (2006–2018), która przez trzy kadencje zarządzała stolicą Polski. Jest profesorem prawa, specjalizującym się w tematyce bankowości i finansów. W latach 1992–2000 pełniła funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego, stając się jedną z najważniejszych postaci w polskim sektorze finansowym. Była również wiceprezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Na arenie międzynarodowej Gronkiewicz-Waltz cieszy się uznaniem za swoją pracę w organizacjach europejskich oraz działalność na rzecz rozwoju infrastruktury i gospodarki miejskiej. W latach swojej prezydentury zrealizowała szereg kluczowych inwestycji w Warszawie, lecz również zarzucono jej zaniedbania dotyczące reprywatyzacji nieruchomości – ówczesna prezydent była za to mocno krytykowana. Gronkiewicz-Waltz ma również bogate doświadczenie w polityce europejskiej, co sprawia, że jej wejście do Parlamentu Europejskiego może być cennym wzmocnieniem dla polskiej delegacji w UE.