Powódź ustępuje, robactwo atakuje. Nagrali chmary insektów zagrażające powodzianom

Antonina Zborowska
24 września 2024, 10:56 • 1 minuta czytania
Powódź to katastrofa żywiołowa, która niesie ze sobą ogromne straty materialne i osobiste. Choć woda powodziowa powoli opada, osoby dotknięte kataklizmem muszą mierzyć się z nowym wyzwaniem – owadami. W mediach społecznościowych pojawiło się niepokojące nagranie ukazujące setki, a nawet tysiące insektów, które niosą ze sobą kolejne zagrożenia.
Plaga insektów na terenach powodziowych. fot. zrzut ekranu/facebook.com/Lubelscy Łowcy Burz

Po powodzi. Nagranie mrożące krew w żyłach

Film, opublikowany przez Lubuskich Łowców Burz, pokazuje ogromne ilości mrówek, pająków oraz innych owadów, które zalęgły się w wyniku powodzi.


"Film nie dla osób bojących się pająków i mrówek" – ostrzegają autorzy nagrania. Mieszkańcy terenów zalanych wodą będą musieli stawić czoła nie tylko tym stworzeniom, ale także potencjalnym zagrożeniom, które ze sobą niosą.

Wilgoć i ciepło – to idealne warunki dla insektów

Obecna pogoda, choć sprzyja osuszaniu zalanych terenów, stanowi jednocześnie idealne środowisko dla rozwoju owadów. Ciepło i wilgoć to czynniki, które sprawiają, że insekty mnożą się w niekontrolowany sposób. Plaga mrówek, pająków, much i komarów, którą można zauważyć na zalanych terenach, to tylko początek problemu. Wraz z ociepleniem i stopniowym wysychaniem wody, populacja owadów może gwałtownie wzrosnąć.

Owady stanowią dodatkowy problem dla powodzian, którzy muszą walczyć o odbudowę swoich domów. Uciążliwe plagi insektów utrudniają codzienne funkcjonowanie, a kontakt z nimi może prowadzić do dodatkowych komplikacji zdrowotnych. Wiele z nich jest nosicielami groźnych chorób zakaźnych: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz, letnich biegunek niemowląt, także niektórych schorzeń grzybiczych i pasożytniczych.

Jak pozbyć się insektów?

Po przejściu fali powodziowej, aby zmniejszyć uciążliwość owadów, warto zastosować kilka prostych, ale skutecznych środków. Przede wszystkim należy osłonić okna i inne otwory, takie jak drzwi czy wentylacje, za pomocą siatki, gazy lub gęstej firanki. Łóżeczka dziecięce i wózki powinny być dodatkowo zabezpieczone moskitierą, aby chronić dzieci przed niebezpiecznymi dla nich ukąszeniami.

Ważnym krokiem jest także udrożnienie rynien i wszelkich odpływów, aby umożliwić spływ stojącej wody, która stanowi idealne miejsce do rozmnażania komarów i innych insektów. Można zastosować również chemiczne preparaty. Należy jednak pamiętać, aby używać ich zgodnie z zaleceniami producenta, szczególnie chroniąc dzieci przed bezpośrednim kontaktem. Ważne jest także, by nie stosować środków owadobójczych w pobliżu niezabezpieczonej żywności.

Korzystając z preparatów w aerozolu w zamkniętych pomieszczeniach, trzeba zachować szczególną ostrożność. Nadmierne używanie takich produktów może być niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku wadliwej instalacji elektrycznej. Należy unikać opryskiwania urządzeń i przewodów elektrycznych, by zapobiec ewentualnemu wybuchowi lub zaprószeniu ognia.