Oto nominacje do Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Jeśli absolutnie nic nie rozumiesz, łap ściągę

Ola Gersz
13 listopada 2024, 16:39 • 1 minuta czytania
Nadszedł ten czas w roku i można głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Mimo że nazwa popularnego plebiscytu PWN wprost odnosi się do młodych Polaków, głos może oddać każdy. Pytanie tylko, czy starsi znają każde z 20 nominowanych słów... Ruszamy na ratunek i wyjaśnimy każde po kolei. To nie tylko sigma, skibidi i brat.
Poznaliśmy nominowanych do Młodzieżowego Słowa Roku 2024 Fot. Anita Walczewska/East News // grafika: naTemat

"Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę – czytamy na sjp.pwn.pl.


Jak sprecyzowano: "ostateczna lista powstała z najbardziej popularnych zgłoszeń, których zgodność z regulaminem konkursu potwierdziło Jury wraz z przedstawicielami PWN-u".

Kto znalazł się w jury? To językoznawcy: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski) i prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki". Oprócz wspomnianych przedstawicieli PWN-u wspierał ich doradczy zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.

Teraz na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 mogą głosować internauci (na stronie Słownika Języka Polskiego PWN). "Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym szczególnym dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny" – czytamy. Wyniki plebiscytu PWN poznamy już w pierwszej połowie grudnia.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: nominacje ogłoszone. Wyjaśniamy znaczenie wszystkich 20 słów

Poniżej prezentujemy 20 słów nominowanych do Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Wyjaśniamy też ich znaczenie (m.in. za internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN i Słownikiem Slangu Miejski.pl) dla wszystkich, którzy... nie są już młodzieżą i/lub nie są za pan brat z mową młodych Polaków.

Przypomnijmy, że w poprzednich plebiscytach na Młodzieżowe Słowo Roku wygrywały: rel (2023), essa (2022), śpiulkolot (2021), alternatywka (2019, w 2020 roku nie rozstrzygnięto konkursu), dzban (2018), xD (2017) i sztos (2016).

Czytaj także: https://natemat.pl/564326,co-to-jest-brat-summer-charli-xcx-i-jej-plyta-brat-podbily-internet