Biskupi zabawili się w Przyłębską i Pawłowicz. Ocenili nowy przedmiot w szkole

Karolina Kurek
22 listopada 2024, 12:21 • 1 minuta czytania
Podczas konferencji Episkopatu Polski biskupi omówili wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej, który od przyszłego roku szkolnego decyzją Koalicji 15 października ma pojawić się w polskich szkołach. W opublikowanym stanowisku duchowni odwołali się do zapisów Konstytucji RP, zwracając szczególną uwagę na artykuły 48 i 53. Biskupi wyrazili przekonanie, że wprowadzenie edukacji zdrowotnej jest niezgodne z Konstytucją, ponieważ narusza prawa rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.
Biskupi krytykują edukację zdrowotną w szkołach Fot. Adam Burakowski/East News

"Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami" – napisali biskupi.


W dalszej części oświadczenia duchowni wskazali, że ich zdaniem cele nowego przedmiotu, wprowadzanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, są sprzeczne z powyższymi zapisami Konstytucji.

Biskupi o edukacji zdrowotnej

"Przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, jako obowiązkowy, przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą" – stwierdzono w dokumencie.

Biskupi zaznaczyli, że choć niektóre zagadnienia w ramach edukacji zdrowotnej, takie jak zagrożenia w internecie czy udostępnianie wizerunków dzieci są słuszne, to jednak nie mogą zaakceptować zapisów dotyczących edukacji seksualnej, które uznali za deprawujące.

"Wychowanie seksualne, zgodnie z Konstytucją, pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa" – dodali.

Jak podkreślono w stanowisku Konferencji Episkopatu Polski, rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie edukacji seksualnej w szkołach "narusza obowiązujące w Polsce prawo, godzi w prawa rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci oraz zagraża prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży".

Biskupi zaapelowali także do wiernych oraz do rządu.

"Myśląc o dobru dzieci, prawach rodziców i polskim społeczeństwie, nalegamy, by zmiany były wprowadzane w duchu dialogu, wzajemnego szacunku i poszanowania prawa" – zaznaczyli hierarchowie.

Edukacja zdrowotna w polskich szkołach

Jak informowaliśmy w naTemat.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało wprowadzenie nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej – od roku szkolnego 2025/26. Zajęcia te będą obowiązkowe dla uczniów od czwartej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy liceum.

Celem edukacji zdrowotnej jest przygotowanie uczniów do świadomego podejmowania decyzji dotyczących życia seksualnego oraz rozwijanie odporności na presję otoczenia w kwestii inicjacji seksualnej. Program ma również obejmować zagadnienia dotyczące pozytywnych aspektów seksualności, zasad stosowania antykoncepcji oraz zrozumienia kwestii związanych z różnorodnością orientacji seksualnych.

W ramach tego przedmiotu uczniowie będą uczyć się także o zdrowiu psychicznym, zdrowym odżywianiu i profilaktyce chorób. Ministra Barbara Nowacka podkreśliła znaczenie tej edukacji, wskazując, że młodzież, dzięki zdobytej wiedzy, będzie lepiej przygotowana do świadomego wkraczania w dorosłość.

Czytaj także: https://natemat.pl/574604,nowy-przedmiot-w-szkole-oburzyl-posla-pis-czym-bedzie-edukacja-zdrowotna