Wybraliśmy najlepsze życzenia mikołajkowe. Prześlij je swoim bliskim
Mikołajki, obchodzone 6 grudnia, to dzień szczególnie wyczekiwany nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych, kiedy każdy może poczuć magię małych niespodzianek. Tradycja ta, inspirowana postacią Świętego Mikołaja – biskupa z Miry – jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze. W XIX wieku było to święto kościelne i dzień wolny od pracy. Jednak w 1969 roku w Kościele katolickim święto zostało zniesione, a w związku z nim pozostała jedynie tradycja wręczania prezentów.
6 grudnia to więc idealny dzień, by podarować komuś drobny upominek, słodkości czy nawet serdeczne życzenia, które możemy przekazać osobiście, SMS-em lub przez media społecznościowe.
Najlepsze życzenia na Mikołajki
Dawniej, by zasłużyć na prezent, dzieci musiały recytować wierszyki lub śpiewać piosenki, co było nieodłącznym elementem wizyt Mikołaja w przedszkolach i domach. Dziś również warto dołączyć zabawne rymowanki do prezentów, czyniąc je przez to wyjątkowymi. Oto kilka inspiracji:
Niech magiczny nastrój w twoim domu zagości,
I spokój wypełni wszystkie troski i złości.
Wesołych Mikołajek Ci szczerze życzę,
W dobro i magię wciąż mocno wierzę!"
*****
"Mikołaju nasz,
Dużo paczek masz.
Jak Cię ładnie poprosimy,
To nam jedną dasz!"
*****
"Życia pięknego jak bajka życzy Ci Twa Mikołajka!"
*****
"Mikołaju, dobry święty,
przynieś proszę prezent piękny.
Niechaj radość dziś króluje,
a magia świąt się zmaterializuje!"
*****
"Pod poduszką znajdź marzenia,
Mikołaja pełne życzenia.
Niechaj szczęście z Tobą będzie,
A radość zagości wszędzie!"
Te krótkie wierszyki idealnie nadają się również jako treść SMS-a. Można je także zamieścić jako post na Facebooku, który zapewne sprawi obdarowywanej osobie dużo radości.
Tradycyjne zwyczaje Mikołajkowe
W różnych regionach Polski Mikołajki mają swoje unikalne oblicza. W Poznaniu dzieci wieczorem 5 grudnia czyszczą buty, by rano znaleźć w nich prezenty – pod warunkiem że były grzeczne. W przeciwnym razie mogą natknąć się na "zgniłą pyrę", czyli popsutego ziemniaka.
Na Śląsku Cieszyńskim ulicami wędrują przebierańcy – Biali Mikołaje, reprezentujący dobro, i Czarni, przypominający o konsekwencjach złego zachowania. Na Kaszubach oraz w okolicach Opola prezenty roznosi Gwiazdor, natomiast w innych regionach to klasyczny Święty Mikołaj zostawia drobiazgi, które można znaleźć o poranku – pod poduszką.
Pamiętajmy, że Mikołajki to głównie czas radości i integracji. W szkołach zwykle organizowane są wspólne świętowania, a między uczniami odbywa się wymiana upominków. Ale dzień ten warto świętować także w domach.
Można zaskoczyć bliskich, proponując spacer w świątecznej atmosferze miasta lub ciepłe kakao przy rozświetlonej choince i świątecznym filmie. Nieważne, czy to drobny upominek, serdeczne słowo czy wspólny czas – każdy gest ma w sobie odrobinę magii Świętego Mikołaja.