Koniec eldorado w IT. Informatycy masowo zawieszają firmy, brakuje ofert pracy

Rafał Badowski
11 grudnia 2024, 15:21 • 1 minuta czytania
W listopadzie 2024 zarejestrowano w systemie REGON 28,6 tysięcy nowych firm, a to o 11 procent mniej niż w październiku i o 4 procent mniej niż w analogicznym okresie w 2023 roku. To tylko jedna z niepokojących tendencji. Bo jednocześnie widać szybki wzrost zawieszeń działalności gospodarczej, co widać na przykład przy licznych zamknięciach firm informatycznych.
Rośnie liczba zawieszanych firm w Polsce. Zwłaszcza branże informatyczną dotknął kryzys. Fot. Bartłomiej Magierowski / East News

Z danych GUS wynika, że zawieszona jest już więcej niż co siódma firma. Łączna liczba podmiotów gospodarczych w Polsce zarejestrowanych w systemie REGON wzrosła w listopadzie do prawie 5,3 mln. To prawie o 156 więcej rok do roku. Ale nie wszystkie z nich działają. Zawieszonych jest aż 788 tysięcy firm, czyli aż 14,9 procent ogółu zarejestrowanych i o 8,6 procent więcej rok do roku.


Najwięcej firm w listopadzie zawieszono w:

A największe przyspieszenie zawieszeń działalności w porównaniu z poprzednim rokiem zanotowano:

Warto wspomnieć, że branża informacyjno-komunikacyjna obejmuje także informatyków. Wniosek jest taki, że dochodzi w niej do dużych przetasowań, wyprowadzek za granicę, przechodzenia na etat, a być może w ogóle rezygnacji z usług informatyków we wspieranych przez sztuczną inteligencję firmach – czytamy w Business Insider Polska.

Czytaj także: Oto najbardziej pożądani pracownicy w Polsce. Wyprzedzają informatyków O tym, że w branży informatycznej nie dzieje się najlepiej słychać od wielu miesięcy. Informowaliśmy na przykład o tym, że sektor IT w 2024 roku cechuje ograniczona zdolność do rekrutacji pracowników. "Pierwsze miesiące 2024 roku podtrzymują tendencję sektora IT do ograniczonej skali rekrutacji – oferty pracy dla tej specjalizacji stanowiły 9 proc. wszystkich ofert, w porównaniu do 13 proc. z pierwszego półrocza 2023 roku. Najbardziej zyskała praca fizyczna – oferty z tej kategorii stanowią już 16 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę. Obecnie to druga najpopularniejsza poszukiwana przez pracodawców specjalizacja na Pracuj.pl. Ma na to wpływ także budownictwo, które w efekcie rosnącej liczby inwestycji i poprawy sytuacji gospodarczej, jako branża nadal pozostaje na fali wznoszącej" – mogliśmy przeczytać.

W innym tekście pisaliśmy, że tak źle z pracą w branży informatycznej nie było od dawna. Na przykład dane zebrane przez Grand Thornton pokazują, że liczba ofert pracy w 2024 od lutego poprzedniego roku spadła w branży informatycznej aż o 40 proc. Eksperci mówią, że "Eldorado się skończyło".