Wszyscy mówią o Collegium Humanum. Wyjaśniamy, skąd wzięła się nazwa uczelni
Wydawało się, że afera z Collegium Humanum już trochę przygasła, jednak pojawiły się nowe wątki, m.in. z Szymonem Hołownią. Do tego doszła jeszcze tragiczna śmierć mężczyzny, który był przewożony przez policję w Warszawie – to podobno świadek w sprawie z CH.
W związku z uczelnią wracają podstawowe pytania. Kto studiował na Collegium Humanum? Albo jak w ogóle wyglądały te studia? Ciekawość wzbudza też sama dawna nazwa uczelni.
Skąd wzięła się nazwa i co oznacza Collegium Humanum?
Trzeba zaznaczyć, że Collegium Humanum to dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia". Decyzja o zmianie nazwy zapadła już po wybuchu afery, kiedy CH zaczęło kojarzyć się wyłącznie z przekrętami i poważnymi zarzutami.
Wyjaśnijmy jednak, o co chodzi z Collegium Humanum. Słowo "collegium", czyli po prostu "kolegium", wzięło się z łaciny. Według Słownika Języka Polskiego dawniej oznaczało grupę osób, która wspólnie nad czymś pracowała lub zarządzała. Dzisiaj to bardziej "zebranie" lub "narada".
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
A zagłębiając się bardziej w znaczenia, może to być również budynek mieszkalny (bursa) dla studentów i profesorów. Ewentualnie w odniesieniu do średniowiecza – zakład związany z uniwersytetem. Od XVI wieku określenie stosowano do szkół średnich prowadzonych najczęściej przez zakonników czy zgromadzenie kanoników.
Z kolei "humanum" to również odniesienie do łaciny i oznacza człowieka. Możemy też wziąć słowo "humanus", czyli w przełożeniu na język polski: "ludzki", "człowieczy". W ten sposób "collegium humanum" możemy przetłumaczyć bardzo prosto, jako "zgromadzenie ludzi" lub "zebranie ludzi".
Ta definicja oczywiście pasowała do uczelni, w której kształciło się w tamtym czasie tysiące osób. Przypomnijmy, że CH miała swój oddział nie tylko w Warszawie. Otworzyła swoje filie m.in. w Poznaniu czy Lublinie.
Czytaj także: https://natemat.pl/582899,afera-collegium-humanum-pawel-cz-odpowiada-holowni-i-kobosko