Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań już wszedł w życie. Wiemy, do kiedy jest czas na instalację
Polska dołączyła tym samym do grona krajów europejskich, gdzie taki wymóg już istnieje. Obowiązek montażu czujników dymu i czadu funkcjonuje m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii, Holandii, Szwecji, Norwegii, Danii, czy Czechach.
Weszły w życie nowe przepisy – czujniki dymu i tlenku węgla będą obowiązkowe
I tak w mieszkaniach i budynkach użytkowanych jako mieszkalne, w których spalane są paliwa stałe, ciekłe lub gazowe, czujniki będą obowiązkowe od 1 stycznia 2030 roku. Do tego czasu właściciele mają czas na ich instalację. Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych oraz hotelach przepisy są bardziej rygorystyczne – urządzenia muszą być zainstalowane w ciągu 30 dni od ogłoszenia rozporządzenia. Czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla, takich jak kuchnie, kotłownie czy łazienki z piecykami gazowymi. Tego typu urządzenia mogą uratować życie, alarmując mieszkańców o zagrożeniu – zwłaszcza w nocy.
Koszt zakupu czujnika nie jest wysoki – najprostsze modele można kupić już za 50–150 zł. Eksperci podkreślają, że to niewielka cena za bezpieczeństwo. Co ważne, z danych Komendy Głównej Straży Pożarnej wynika, że tylko w 2024 roku (do 4 grudnia) w województwie śląskim doszło do 2555 pożarów w budynkach mieszkalnych, w których zginęło 16 osób, a 248 zostało rannych. Każdego roku zatrucie czadem w Polsce powoduje śmierć kilkudziesięciu osób.
Nie warto zwlekać z instalacją urządzenia
Nowe przepisy wprowadzają poważne zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Choć terminy na wdrożenie są różne, warto już teraz pomyśleć o instalacji czujników. Oprócz spełnienia wymogów prawnych, może to być najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo swojego domu.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Zatrucie tlenkiem węgla, zwane również zaczadzeniem, jest stanem, w którym tlenek węgla, bezwonny i bezbarwny gaz, przedostaje się do organizmu i zakłóca transport tlenu w krwi.
Jest to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie w sytuacjach niedostatecznej wentylacji pomieszczeń, takich jak korzystanie z pieców, kominków, grzejników gazowych, czy samochodów w zamkniętych przestrzeniach.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla:
Początkowe objawy:
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Nudności i wymioty
- Osłabienie
- Przyspieszone tętno.
Zaawansowane objawy:
- Dezorientacja
- Utrata przytomności
- Drgawki
- Zatrzymanie oddechu (w skrajnych przypadkach).
W razie podejrzenia zatrucia dymem lub tlenkiem węgla trzeba natychmiast zadzwonić po pogotowie lub skonsultować się z lekarzem.
Czytaj także: https://natemat.pl/572281,zjadles-grzyby-i-czujesz-sie-zle-oto-co-powinienes-zrobic