Urzędy już są oblężone, a to dopiero początek. Polacy wybrali najgorszy moment w roku

Bartosz Godziński
30 grudnia 2024, 16:50 • 1 minuta czytania
Urlop w okresie świąteczno-noworocznym to dobra okazja na załatwienie spraw w urzędzie. Problem w tym, że na podobny pomysł wpada mnóstwo Polaków i stąd tworzą się gigantyczne kolejki. Najdłużej idzie wyrobienie nowego paszportu. Część osób czeka po kilka godzin, a niektórzy w ogóle się nie dopchają do okienka w najbliższych dniach. Dlaczego?
Polacy rzucili się na wyrabianie paszportów. Okres świąteczno-noworoczny jest najgorszy Fot. Piotr Kamionka/REPORTER (zdj. poglądowe)

Wydaje się, że przełom starego i nowego roku to czas, kiedy nikt nie martwi się o paszport. To jednak błędne i przestarzałe myślenie. Mnóstwo osób wybiera się na sylwestra za granicę (często last minute), a niedługo też rozpoczynają się ferie. Turystyka zimą może tak nie kwitnie, jak latem, ale z roku na rok coraz więcej osób planuje wyjazdy za granicę, zamiast standardowego wypoczynku w polskich kurortach.


Tłumy w urzędach wydających paszporty. To najgorszy moment w roku na

Np. w Gdańsku na wydanie paszportu trzeba było w poniedziałek (30 grudnia) czekać co najmniej 2 godziny. Osoby, które przyszły na samym koniec mogły więc zostać odprawione z kwitkiem.

– W tym momencie jest 60 osób oczekujących na przyjęcie do pięciu stanowisk, czyli trzeba czekać ok. dwóch godzin. Względem normalnego dnia jest to wyjątkowa sytuacja, ale jutro (31 grudnia – red.) będzie jeszcze gorzejprzekazał w rozmowie z WP przedstawiciel oddziału paszportowego w Gdańsku.

Rok temu w gdańskim biurze paszportowym też zaobserwowano 20-30-procentowy wzrost liczby składanych wniosków. Można więc śmiało powiedzieć, że ten okres to najgorszy moment na wyrobienie paszportu. Szczególnie, że dni wolne są przeplatane ze świątecznymi, a pracownicy urzędów też biorą wtedy wolne.

Urzędy paszportowe mogą być tak oblężone aż do Trzech Króli, czyli 6 stycznia, albo i dłużej. Np. w Krakowie wizytę można umówić dopiero na 7 stycznia, w Warszawie na 13 stycznia. Z kolei Łodzi najbliższy możliwy termin złożenia wniosku to... 23 stycznia.

W ostatnich latach sporo się zmieniło, co też ma pewnie przełożenie na większe kolejki. Wielka Brytania w 2020 roku opuściła Unię Europejską, więc znów potrzebny jest tam paszport. Podobne zmiany wejdą też w uwielbianej przez Polaków Tunezji. Co prawda nie jest krajem członkowskim UE, ale można było tam polecieć ze zwykłym dowodem osobistym. Od 1 stycznia 2025 r. będzie tam już wymagany paszport.