Ta viralowa zagadka wydaje się banalna. Problem z rozwiązaniem mogą mieć nawet kujony z matmy

Bartosz Godziński
08 marca 2025, 13:26 • 1 minuta czytania
Zagadki matematyczne, które krążą po sieci, zwykle są proste lub podchwytliwe. Ta nie należy do żadnej z tych kategorii. Jest wymagająca, ale za to nie trzeba naginać praw królowej nauk. Rozwiązanie, o ile nam się uda ją rozpracować, będzie nas satysfakcjonować.
To jedna z najtrudniejszych zagadek matematycznych w sieci. Znasz odpowiedź? Fot. NaTemat

Zanim zaczniecie zastanawiać się nad tym, co powinno znaleźć się w miejscach oznaczonych pytajnikami, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z poleceniem.


Ta zagadka bowiem wymaga spełnienia kilku warunków. Sprawia to, że jej rozwiązanie staje się bardziej wymagające, ale nawet dla błyskotliwych miłośników matematyki może to być wyzwaniem.

Takie zadanie zostało wrzucone przez jednego z użytkowników komentujących materiały na kanale YouTube "bprp math basics". W większości podobnych zagadek w domyśle stosujemy podstawowe działania matematyczne. Jednak tym razem pojawia się dodatkowy warunek: nawias może zostać użyty wyłącznie jeden raz.

Bez tej zasady zadanie mogłoby być zupełnie nierozwiązywalne. Mimo to nawet uwzględniając nawias, znalezienie poprawnej odpowiedzi nie jest takie banalne. Warto również pamiętać, że operatory matematyczne można wykorzystać wielokrotnie – niektórzy użytkownicy nie zwrócili na to uwagi i niepotrzebnie komplikowali sobie zadanie.

"Siedziałem i przez kwadrans wpatrywałem się w miniaturę, aż w końcu się poddałem i obejrzałem nagranie. Okazało się, że dokładne przeczytanie instrukcji naprawdę pomaga, lol. Byłem przekonany, że każdy operator można użyć tylko raz, a nie tylko nawias" – podzielił się swoją historią jeden z widzów.

To jedna z najtrudniejszych zagadek matematycznych w sieci. Znasz odpowiedź?

Zadanie wymaga wysiłku umysłowego, ale i sprytu. Nie zawiera jednak żadnych podchwytliwych elementów. Warto jednak odświeżyć wiedzę na temat ułamków, ponieważ jest tutaj kluczowa. Rozwiązanie znajduje się poniżej.

Aby poprawnie rozwiązać tę zagadkę, należy sobie przypomnieć, że kreska ułamkowa jest równoważna znakowi dzielenia i odwrotnie. Wiedząc, liczba możliwych kombinacji znacząco się zmniejsza.

Metodą prób i błędów (bo trudno to chyba rozwiązać inaczej) otrzymujemy następujący zapis:

8 / (1 – 1/5) = 10

To równanie to prawdopodobnie jedyna poprawna odpowiedź. Do jego rozwiązania nie potrzeba nawet kalkulatora. 1/5 to inaczej 0,2, a 1 – 0,2 to 0,8. W rezultacie dostajemy 8/0,8, co już wprost prowadzi do wyniku 10.