20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. W sprzedaży specjalny banknot o wartości 0 euro.
Specjalny souvenir na 20. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. 35 złotych... za zero euro. Fot. Tomasz Lina/East News/ WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News/ Kolaź: naTemat.pl
Reklama.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Informację o jego odejściu przekazał zebranym na placu Świętego Piotra abp Leonardo Sandri: "Najdrożsi bracia i siostry, o godz. 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca". Te słowa zapisały się w pamięci milionów Polaków, dla których Jan Paweł II był kimś więcej niż głową Kościoła rzymskokatolickiego. Wspomnienia tamtych dni wciąż w wielu ludziach budzą ogromne emocje.

Dwadzieścia lat po tych wydarzeniach Watykan organizuje uroczyste obchody. 2 kwietnia 2025 roku, o godzinie 15:00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Współcelebrującym liturgię będzie m.in. osobisty sekretarz Jana Pawła IIkardynał Stanisław Dziwisz. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP1. Tego samego dnia, o godzinie 21:00, na Placu Świętego Piotra odbędzie się czuwanie modlitewne w języku polskim i włoskim.

Ale to nie wszystko... W Polsce właśnie ruszyła sprzedaż specjalnego souveniru upamiętniającego "Papieża Polaka".

Pamiątkowy banknot z Janem Pawłem II

Z okazji 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II Skarbnica Narodowa wprowadziła na rynek "kolekcjonerski banknot 0 Euro Souvenir w hołdzie Papieżowi Polakowi". Produkt, który można nabyć za 35 złotych (+14,95 zł za przesyłkę). Tak, dobrze czytacie – 49,95 złotego za "banknot" o nominale 0 euro.

Na stronie oferującej sprzedaż produktu możemy przeczytać, że: "Jan Paweł II to postać wyjątkowa. Nauczanie i świadectwo wiary Papieża Polaka na trwałe zapisało się na kartach historii Kościoła katolickiego. Żaden z jego poprzedników nie pielgrzymował i nie szerzył Ewangelii na taką skalę, jak on". I, że oferta jest limitowana i wynosi jedynie 10 tys. egzemplarzy.

logo
Banknot 0 euro na 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Fot. skarbnicanarodowa.pl

Trzeba jednak podkreślić, że "banknot" ten nie jest oficjalnym środkiem płatniczym. To jedynie pamiątka będąca "banknotem kolekcjonerskim".

Skarbnica Narodowa zajmuje się dystrybucją numizmatów oraz banknotów kolekcjonerskich, ale tylko Narodowy Bank Polski, a dokładniej Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych mogą emitować oficjalne banknoty, którymi możemy dokonywać płatności.

Banknoty kolekcjonerskie – historia i kontrowersje

Banknoty kolekcjonerskie mają w Polsce swoją tradycję. Pierwszy taki banknot wyemitowany przez NBP w 2006 roku nosił wartość 50 złotych i również upamiętniał Jana Pawła II. Banknoty te, choć mogą być używane jako środek płatniczy, zazwyczaj mają wartość kolekcjonerską znacznie przewyższającą ich nominał.

Banknoty kolekcjonerskie różnią się od obiegowych bogatszą symboliką, kompozycją oraz zaawansowanymi zabezpieczeniami przed fałszerstwami. Są emitowane w ograniczonych nakładach i dedykowane szczególnym wydarzeniom oraz znanym postaciom.