Nie żyje królowa Elżbieta II. Monarchini zmarła w wieku 96 lat w szkockim zamku Balmoral. Pałac Buckingham podaje, że królowa odeszła w spokoju, ale konkretnej przyczyny śmierci nie podano. Spekulacji będzie pewnie wiele, jednak w takim wieku to naturalne, że organy i układy się zużywają. To samo w sobie może być przyczyną odejścia.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat
Oficjalnej przyczyny śmierci nie podano, informując jedynie, że odeszła w spokoju
Czy była to jakaś konkretna choroba lub przypadłość? Według eksperta trudno spekulować w odniesieniu do takiej osoby jak brytyjska królowa
Jednak tak zaawansowany wiek oznacza, że różne narządy zużywają się
Królowa zmarła w czwartek 8 września. Oficjalny powód śmierci Elżbiety II nie został podany do wiadomości publicznej. Poinformowano jedynie, że odeszła w spokoju.
Dr Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, prezes warszawskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w rozmowie z NaTemat pytany o to, czy królowa Elżbieta II mogła umrzeć z powodu zaawansowanego wieku lub jakiejś konkretnej choroby, podkreśla, że nie może spekulować na ten temat.
- Ciężko powiedzieć. Nie wiemy nic na ten temat i pewnie się nie dowiemy - stwierdza.
Jak przyznaje, można jednak "umrzeć ze starości". W tak zaawansowanym wieku pojawiają się bowiem już problemy z funkcjonowaniem różnych organów i układów.
- To mogą być bardzo różne problemy. Może być niewydolność krążeniowo-oddechowa. To jest taka przyczyna podstawowa. Mogą pojawiać się inne problemy. Wszystko nam się kiedyś wyczerpuje i serce staje - wyjaśnia.
Dr Michał Sutkowski zwraca uwagę, że wszystko ma znaczenie. - I wiek, i wszystkie poprzednie choroby, natomiast trudno stwierdzić coś jednoznacznie - dodaje.
Na temat konkretnej przyczyny śmierci w odniesieniu do królowej Elżbiety II nie chce spekulować, aby uszanować osobę zmarłej.
Cieszyła się dobrym zdrowiem
Elżbieta II przez lata cieszyła się wręcz doskonałym zdrowiem i mimo zaawansowanego wieku nadal nie rezygnowała niemal do ostatniej chwili z oficjalnych uroczystości i realizowania obowiązków.
Od jakiegoś czasu można było jednak już dostrzec sygnały świadczące o tym, że stan zdrowia królowej się zmienia. To niepokoiło Brytyjczyków. W ostatnich miesiącach monarchini usunęła się nieco na boczny tor życia publicznego, co mogło świadczyć, że jej samopoczucie nie było już tak dobre, jak wcześniej. Coraz częściej odwoływała wyjazdy lub spotkania.
W październiku ubiegłego roku trafiła do szpitala na serię badań, choć nie sprecyzowano jakich. Oficjalnie podano wówczas, że powodem była wizyta kontrolna, a królowa czuje się dobrze.
Elżbieta II nie ustrzegła się też przed pandemią COVID-19 iprzeszła chorobę w lutym. Jak oficjalnie informowano, odbyło się to w łagodny sposób. Jednak jakiś czas później w trakcie wirtualnej wizyty w szpitalu, w rozmowie z personelem przyznała, że czuła się "bardzo zmęczona i wyczerpana".
W ostatnich dniach odbyło się jednak spotkanie królowej z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. We wtorek 6 września nowa premier udała się jednak do szkockiego zamku Balmoral, a nie jak można było przewidywać do Pałacu Buckingham. Niektórzy na zdjęciu ze spotkania dopatrywali się oznak choroby u monarchini. Chodzi o wygląd jej dłoni, na której dostrzec można było dużego siniaka, zaś palce były blade.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.