Lato to czas, kiedy chcemy cieszyć się każdą chwilą i przeżywać niezapomniane przygody. Aby w pełni korzystać z tego okresu, warto zadbać o zdrowy sen, który jest kluczowy dla naszej regeneracji i energii. Jednak wysokie temperatury mogą wpływać na to, jak śpimy i utrudniać odpoczynek. Oto co zrobić, aby wysypiać się mimo upałów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ciało ludzkie, podobnie jak organizmy innych stałocieplnych ssaków, posiada systemy regulacyjne, które pomagają utrzymać równowagę między warunkami wewnętrznymi a zewnętrznymi.
Wysokie lub niskie temperatury mogą wpływać na zwiększoną czujność, zmniejszenie ilości snu wolnofalowego i REM. Są to procesy związane z termoregulacją, która wpływa na mechanizm regulujący to, jak śpimy.
Upały i wysokie temperatury powietrza utrudniają ciału oddawanie ciepła i ochładzanie się. Dlatego gorące i wilgotne letnie wieczory oraz noce mogą utrudniać zasypianie, ale też utrzymanie snu.
Zmniejsza to efektywność snu, czyli miarę jakości spania opartą na czasie spędzonym w łóżku w porównaniu do czasu faktycznego snu. Wynik efektywności wynoszący 85 proc. lub wyższy jest uznawany za "normalny", a wynik na poziomie 90 proc. określany jako "bardzo wyspany".
Wyższe temperatury mogą wpływać na efektywność snu, zakłócając czas spędzony w ważnych fazach, takich jak sen wolnofalowy i REM. A każda faza jest równie ważna i przyczynia się do twojej regeneracji.
Człowiek niewyspany to człowiek zły
Brak jakościowego snu może mieć szkodliwe skutki. W badaniu Emma Sleep Survey, wśród mieszkańców Niemiec w wieku 18-54 lat (n=2051), respondenci wskazali, że niedoboru snu to pogorszenie zdolności poznawczych (71 proc.), zmniejszona produktywność (70 proc.) oraz zły nastrój (68 proc.).
Ponadto blisko połowa badanych (46 proc.) potwierdziła, że temperatura jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość spania. Według Sleep Foundation, idealna temperatura w sypialni to około 18,3 stopni Celsjusza. Większość lekarzy sugeruje ustawienie termostatu między 15,6 a 19,4 stopni Celsjusza.
Większość dorosłych czuje się najbardziej komfortowo, śpiąc w temperaturach w zakresie od 15 do 22 stopni Celsjusza. Dla osób starszych optymalna temperatura wynosi od 19 do 21 stopni Celsjusza. Z kolei dla niemowląt zaleca się utrzymanie temperatury między 18 a 21 stopni Celsjusza.
Inne patenty na "ochłodę" przed snem
Wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz już nieco spadnie, warto przewietrzyć pokój, w którym śpisz. W utrzymaniu optymalnej temperatury mogą pomóc urządzenia takie jak systemy klimatyzacyjne i wentylatory. Musisz jednak pamiętać także o ewentualnych negatywnych efektach działania tych urządzeń, jak np. zmniejszonej wilgotności powietrza.
Aby obniżyć temperaturę ciała, warto wejść pod chłodny prysznic. Pozwoli to oddać nadmiar ciepła i ułatwi zasypianie.
Także dobrze dobrany materac z właściwościami termicznymi i oddychającą warstwą wspierającą przepływ powietrza może pomóc w osiągnięciu optymalnej temperatury ciała, umożliwiając wejście w głęboką fazę snu i zapewniając jego najwyższą jakość.
Warto też sięgnąć po "letnią" wersję bielizny do spania oraz lżejszą kołdrę. Niekiedy wystarczy do przykrycia sama poszewka lub prześcieradło. Tak przygotowany, nawet w upały wyśpisz się i będziesz mieć więcej energii, aby zmierzyć się z wysokimi temperaturami w ciągu dnia.
Dziennikarka działu Zdrowie. Ta tematyka wciągnęła mnie bez reszty już kilka lat temu. Doświadczenie przez 10 lat zdobywałam w Polskiej Agencji Prasowej. Następnie poznawałam system ochrony zdrowia „od środka” pracując w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym przystankiem w pracy zawodowej był powrót do dziennikarstwa i portal branżowy Polityka Zdrowotna. Moja praca dziennikarska została doceniona przez Dziennikarza Medycznego Roku 2019 w kategorii Internet (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia) oraz w 2020 r. II miejscem w tej kategorii.