"Obecnie uważa się, że wizyta w muzeum zaczyna się od sieci" - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska. W Polsce to drugie muzeum, zaraz po Polinie, do którego zajrzało Google.
Street View w Warszawie
Dziś zespół Google Street View przy pomocy specjalnego wózka Trolley’a sfotografował wnętrza Muzeum Narodowego. Na prezentację tego, co potrafi sprzęt oraz ludzie Google zostali zaproszeni dziennikarze, a kilka słów o projekcie powiedziała sama dyrektor placówki Agnieszka Morawińska.
Pani dyrektor dodała także, że wspólne przedsięwzięcie odczaruje myślenie o muzeum jako placówce, gdzie trzeba chodzić w kapciach i w absolutnej ciszy. - Czasy się zmieniły - powiedziała Morawiańska. W spotkaniu udział wziął także Piotrek Zalewski z Google Polska, który opowiedział o samej technologii, którą wykorzystuje się w popularnym na całym świecie projekcie, jakim jest Google Street View.
Muzeum Narodowe
Co zobaczymy dzięki wspomnianemu już Trolley’owi? Cud. Bo tak mówi się o odkryciu polskich archeologów, którego dokonano w mieście… Faras. I tak, już za kilka miesięcy każdy internauta będzie mógł nie tylko obejrzeć wnętrza Narodowego, ale podziwiać najnowszą galerię. “Faras” to skarby cywilizacji nubijskiej - rozwijającej się ponad 1500 lat temu na terenach dzisiejszego Sudanu - zaprezentowane w nowoczesnych aranżacjach. Do tego Galerię Sztuki Średniowiecznej czy Galerię Sztuki XIX wieku. Prócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane zostanie w gigapikselowej rozdzielczości "Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego". Muzeum Narodowe w Warszawie zostało założone w 1862 roku, jeszcze jako Muzeum Sztuk Pięknych. Jest jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Obecnie posiada około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej.
Google Cultural Institute
Dzięki technologiom, jakie posiada Google, społeczności na całym świecie mogą przenieść do wirtualnego świata to, co w rzeczywistości jest ich kulturalnym dobrem. Archiwa, skarby oraz inne historyczne materiały. Także miejsca dziedzictwa narodowego. Celem platformy, jaką jest Google Cultural Institute jest zwiększanie zasięgu, dzięki czemu kulturę coraz więcej ludzi może odkrywać. A jest co, bowiem Google współpracuje z 500 partnerami z niemal 60 krajów na całym świecie. Daje to ponad 6,2 miliona obiektów muzealnych ponad 8 tysięcy artystów.
Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie
Obecnie uważa się, że wizyta w muzeum zaczyna się w sieci. Na ogół ludzie najpierw sprawdzają, co będzie tam prezentowane i dopiero na tej podstawie decydują: iść albo nie iść. W te chwili muzea na świecie mają znacznie więcej wizyt w sieci niż wizyt rzeczywistych. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do Google Cultural Institute.
Piotr Zalewski, Google Polska
Google Cultural Institute stało się możliwe dzięki specjalnemu pojazdowi Street View, który dziś fotografował pomieszczenia muzealne. Powstał on jako inicjatywa grupy rozmiłowanych w sztuce pracowników Google, którzy chcieli opracować system z łatwością mieszczący się w muzealnych drzwiach i lawirujący między rzeźbami oraz innymi obiektami.