Dyskusja o małżeństwach homoseksualnych i prawie do adopcji dzieci zawsze budzi sporo emocji.
Dyskusja o małżeństwach homoseksualnych i prawie do adopcji dzieci zawsze budzi sporo emocji. Fot. Shutterstock
Reklama.
Ta odważna deklaracja padła po ostatnich zmianach w prawie francuskim. W lutym tamtejsze Zgromadzenie Narodowe przyjęło kluczowy zapis ustawy o małżeństwach homoseksualnych. Przytłaczającą większością głosów postanowiono zmienić definicję instytucji małżeństwa. Od teraz będzie to związek dwóch osób, a nie – jak dotychczas – związek kobiety i mężczyzny. To także pierwszy krok do przegłosowania nowego prawa, które umożliwi parom homoseksualnym nie tylko zawieranie małżeństw, ale także adoptowanie dzieci. Do tej pory Francja uznawała małżeństwa homoseksualne, ale musiały być one zawarte na terenie innego kraju.
Sami Francuzi są w tej sprawie podzieleni. Małżeństwa osób tej samej płci popiera 55 procent z nich, natomiast adopcję dzieci mniej więcej połowa społeczeństwa. Całej debacie towarzyszyły liczne manifestacje na ulicach francuskich miast. Na podobne rozwiązanie mniej więcej w tym samym okresie zdecydował się także Parlament Wielkiej Brytanii. Brytyjscy posłowie przegłosowali ustawę zezwalającą na małżeństwa osób tej samej płci. Premier David Cameron skomentował to wtedy, mówiąc, że "to ważny krok naprzód".
A burmistrz na to...
Odważny głos w dyskusji postanowił zabrać burmistrz niewielkiej gminy Chasselas, Jean-Marc Veyrona La Croix, który wystąpił przed tamtejszą prefekturą oraz wysłał list do kardynała. Wszystko opublikował także we wpisie na swoim blogu, który przetłumaczył serwis Fronda.pl. Wystąpienie zaczyna od słów "jestem homoseksualistą", dopiero potem dodaje, że także burmistrzem. Polityk nie ukrywa, że wyraża sprzeciw wobec ustawy "Małżeństwa dla wszystkich". Nie podoba mu się, że roszczeniowe lobby środowiska LGBT, które mimo że zrobiło dla środowiska homoseksualnego bardzo dużo, nie jest ich oficjalną reprezentacją.

Mówi się nam o równości. Nie jestem równy. Jestem inny – ani lepszy, ani gorszy i z tego tytułu domagam się innego traktowania. Zresztą, ciekawe, że ci, którzy krytykują małżeństwo od wielu lat są teraz tymi samymi, którzy chcą nam je zaoferować: czyżby chcieli zrobić nam zatruty prezent? CZYTAJ WIĘCEJ


fronda.pl za plunkett.hautetfort.com
Jean-Marc Veyrona La Croix podkreśla, że każdy ma ograniczenia wynikające ze swojej orientacji. Jego ograniczeniem jest brak dziecka. Burmistrz zaznacza, że samo "pragnienie posiadania" nie daje mu prawa, aby "pozbawiać dziecka uczucia matki". Krytycznie ocenia także argumentację, że dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci mają "taką samą przyszłość jak inne". Jego zdaniem żadne poważne badania nie potwierdzają tej wersji. Polityk zauważa, że przecież żadne dziecko nie będzie oficjalnie skarżyć się na wychowujące je osoby. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi obopólna miłość. Uważa, że to, co państwo powinno promować wśród dzieci, to odmienność w związku kobiety i mężczyzny.

Nie zmieniajmy podstaw małżeństwa, ale zaoferujmy tym parom i ich dzieciom prawną opiekę w trudnych sytuacjach. Istnieje do tego wiele narzędzi. Ulepszajmy je i rozpowszechniajmy! Nie oceniajmy nikogo, szanujmy każdego, ale nie akceptujmy państwa, którego jedynym celem byłoby spełnienie pragnień – jakkolwiek prawe i szczere by nie były – każdej grupy społecznej na szkodę najsłabszych i całego społeczeństwa! CZYTAJ WIĘCEJ


fronda.pl za plunkett.hautetfort.com

Dobra robota kardynała?
Burmistrz Chasselas nie ograniczył się jednak tylko do wystąpienia. Wysłał także list wyrażający poparcie dla kardynała Barbarin, który "toczy walkę przeciwko małżeństwom gejowskim" i broni katolickiego modelu rodziny. Również tutaj autor już na starcie podkreśla, że jest homoseksualistą, ale całkowicie popiera działania duchownego. Bycie gejem nie przeszkadza mu w punktowaniu swojego środowiska. Wytyka, że wśród homoseksualistów "seks jest wszechobecny" i bardzo często powiązany z niewiernością.

Wasza Ekscelencjo, chciałem przekazać te kilka słów mojego świadectwa i mojego wsparcia. Modlę się za Waszą Ekscelencję, jak również za wszystkich mężczyzn i wszystkie kobiety dobrej woli, aby bronić Człowieka i tego, co w nim największe, i aby w ten sposób głosić Miłość Bożą. CZYTAJ WIĘCEJ


fronda.pl za plunkett.hautetfort.com

Sprawdź: Żalek: Polacy nie zgadzają się, by dwóch facetów mogło adoptować mała dziewczynkę

Do tej pory na legalizację małżeństw homoseksualnych zdecydowały się (za Wikipedią): Holandia (2001), Belgia (2003), Hiszpania (2005), Kanada (2003-2005), RPA (2006), Norwegia (2009), Szwecja (2009), Portugalia (2010), Islandia (2010), Argentyna (2010), Dania (2012) oraz amerykańskie stany Massachusetts (2004), Connecticut (2008), Iowa (2009), Vermont (2009), New Hampshire (2010), Nowy Jork (2011), Maryland (2012), Waszyngton (2012) oraz Dystrykt Kolumbii (2012) w USA, a także miasto Meksyk (2010).