„Pierwszy krok, aby zatrzymać politykę Putina” – niemiecka gazeta ocenia postulaty Andrzeja Dudy

Niemiecki dziennik ocenia politykę Andrzeja Dudy. Postulaty dotyczącej większej liczby żołnierzy NATO na Wschodzie Europy ocenia za "przekonujące".
Niemiecki dziennik ocenia politykę Andrzeja Dudy. Postulaty dotyczącej większej liczby żołnierzy NATO na Wschodzie Europy ocenia za "przekonujące". Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Gazeta
Dziennikarz "Sueddeutsche Zeitung” przekonuje, że stanowisko Andrzeja Dudy dotyczące stałego rozlokowania wojsk NATO w Europie Środkowej i Wschodniej jest słuszne i na pewno bardziej racjonalne niż opinie zachodnich polityków, którzy „pielęgnują mit o pragnącym współpracy Kremlu”. "Proces pokojowy uzgodniony w Mińsku jest martwy" – pisze Florian Hassel i przekonuje, że nadszedł czas, aby postawić się polityce Putina.


Putin nie ma skrupułów i łamie zasady
W swoich przemówieniach dotyczących polityki zagranicznej Andrzej Duda niejednokrotnie zwracał uwagę, że Rosja wypowiedziała porozumienie, które było podstawą rezygnacji z baz NATO w Europe Wschodniej. Zdaniem niemieckiego dziennikarza, takie stanowisko jest „przekonujące”.

– Proces pokojowy uzgodniony w Mińsku jest martwy – dodaje Hassel, który jest pewien, że Władimir Putin nie ma zamiaru przerwać polityki systematycznego łamania europejskiego ładu pokojowego. Rozlokowanie wojsk liczących kilka tysięcy żołnierzy na terenach wschodniej i południowo-wschodniej Europy (o co postuluje Duda) to – w ocenie dziennika – symboliczny krok przeciwko prezydentowi Federacji Rosyjskiej.
Florian Hassel, „Sueddeutsche Zeitung”

Argument, że Rosja wypowiedziała porozumienie, które było podstawą rezygnacji z baz NATO w Europe Wschodniej, brzmi bardziej przekonująco, niż stanowisko polityków w Berlinie i innych krajach (UE), którzy pielęgnują mit o pragnącym współpracy Kremlu.

Florian Hassel już wcześniej podkreślał, że w kwestiach polityki zagranicznej Andrzej Duda bardziej orientuje się na Wschód, o czym najlepiej świadczy fakt, że w swoją pierwszą zagraniczną podróż jedzie już w niedzielę 23 sierpnia, właśnie do Estonii, a nie np. do Berlina czy Paryża. Prezydent Toomas Hendrik Ilves również wielokrotnie przestrzegał Zachód przed agresywną polityką Rosji i krytykował ich za naiwność wobec samego Putina. Podobnie jak Andrzej Duda, Ilves upomina się o stacjonowania wojsk NATO w Europie wschodniej

Duda zagrożeniem dla jedności NATO?
Dziennik „Sueddeutsche Zeitung” nie pierwszy raz ocenia zapowiedzi nowego polskiego prezydenta. Cytowana opinia Floriana Hassela skrajnie różni się od tej, którą blisko dwa tygodnie temu opublikował inny dziennikarz tej gazety – Daniel Brössler. Zaraz po zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy Brössler pisał, że prezydent „rozpoczął urzędowanie deklaracją walki”.


Publicysta przekonywał, że propozycja rozlokowania w Polsce większych sił NATO narusza mozolnie osiągnięty kompromis z Newport, a po drugie – zagraża nie tylko Rosji, ale przede wszystkim jedności samego Sojuszu. Przypomnijmy, że istotą tego porozumienia jest stworzenie tzw. szpicy, w celu szybkiej reakcji na zagrożenie któregoś z państw bałtyckich, ale też rezygnacja z oddziałów na wschodzie Europy.
Daniel Brössler, "Sueddeutsche Zeitung"

Andrzej Duda zdaje się nie przyjmować do wiadomości, że ustalenia te brały pod uwagę z jednej strony fakt, iż wschodnioeuropejscy członkowie NATO czują się zagrożeni przez agresywne działania Rosji, z drugiej zaś, że inni członkowie Sojuszu obawiają się nowej spirali zbrojeń.

Szef MON staje w obronie prezydenta
Brössler skrytykował też przekonanie polskiej prawicy, że wystarczą dobre kontakty z Waszyngontonem i dyplomatyczna ofensywa, aby załatwić niemal wszystko. „Naraża to na szwank pragmatyzm, dzięki któremu w trudnych czasach po zimnej wojnie udało się utrzymać oraz jedność NATO – pisał na łamach „Sueddeutsche Zeitung”.

Po krytycznych słowach niemieckiego dziennikarza, w obronie Andrzeja Dudy stanął wówczas wicepremier Tomasz Siemoniak, który przyznał, że opinia ta może mieć związek z planowanym na 2016 rok szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie. „Nie dajmy się rozgrywać niemieckiej gazecie. To taki wstęp do dyskusji przed Warsaw Summit 2016” - zaapelował na Twitterze minister obrony narodowej.

Hassel o referendum: „Zrzucenie płaszcza bezpartyjności”
Bardziej aktualna ocena Floriana Hassela nie skupia się jedynie na działaniach zewnętrznych. Dziennikarz komentuje też politykę wewnętrzną, w której cenzuruje Andrzeja Dudę znacznie bardziej krytycznie. Pisze, że nowy prezydent szybko odrzucił płaszcz ponadpartyjności, który jako głowa państwa powinien stale nosić.

Odnosi się również do najnowszych wydarzeń i propozycji rozpisania referendum w dniu wyborów parlamentarnych, o której informowaliśmy w naTemat. Hassel określa to referendum jako „wątpliwe” i zarzuca prezydentowi, że niepotrzebnie miesza się do politycznej walki. Podobne opinie nieustannie słychać wśród wielu polskich publicystów i polityków. „To najbardziej partyjny prezydent, jakiego mieliśmy – komentował dla naTemat politolog dr Marek Migalski.

Źródła: sueddeutsche.de, tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!