Biskupi: In vitro jest niegodne człowieka. Znowu przekonują wiernych o amoralności metody

Biskupi kolejny raz zabrali głos w sprawie in vitro.
Biskupi kolejny raz zabrali głos w sprawie in vitro. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Biskupi napisali list, w którym przekonują wiernych, że stosowanie in vitro, antykoncepcji i pigułek wczesnoporonnych jest grzechem. Samą metodę zapłodnienia pozaustrojowego nazywają wprost "niegodną człowieka". To kolejne mocne słowa przedstawicieli Kościoła, którzy chcą w ten sposób przypomnieć o "pomijanej etycznej refleksji".


Parafie odczytają list w niedzielę, ale już teraz można zapoznać się z jego treścią na stronie jednego z katolickich tygodników. – Trzeba podkreślić dobitnie, że każde ludzkie życie jest święte i jako takie powinno być przez wszystkich z radością przyjęte. Jednak nie każdy sposób jego poczęcia może być uznany za moralnie dopuszczalny – piszą biskupi. Ich podejście do sprawy to żadna nowość, o czym już pisaliśmy.

I używają argumentu, że in vitro nie jest formą leczenia niepłodności z prostej przyczyny: "nawet po urodzeniu dziecka tą metodą kobieta pozostaje bezpłodna". Dodali również, że "człowiek nie powinien przychodzić na świat w wyniku zabiegów biotechnologicznych, lecz jako owoc miłości małżonków". I namawiają wiernych do stosowania "godziwej" i naturalnej pomocy, w tym m.in. z naprotechnologii.

– Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach potrzebne są zakrojone na dużą skalę poważne badania naukowe nad przyczynami niepłodności, która wydaje się być zjawiskiem narastającym – dodają. – Nie można wyłącznie leczyć skutków, nie znając prawdziwych przyczyn problemu przybierającego powoli rozmiar epidemii. Warto również zastanowić się nad ekonomicznym tłem wspomnianych zjawisk.


Innymi kwestiami poruszanymi w liście są antykoncepcja i używanie pigułek wczesnoporonnych, które zdaniem biskupów "wyrządzają ogromne szkody duchowe i zdrowotne". Kazimierz Nycz po publikacji tekstu zaznaczył jednak, że wierni jako osoby wolne mają prawo nie zgadzać się ze zdaniem polskiego kościoła, ale ten ma obowiązek, by poruszać wymienione kwestie i przed nimi przestrzegać.

Źródło: Tygodnik Niedziela
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...