"Białystok. I wszystko jasne". W centrum miasta na celowniku rasistów znalazł się cytat z... Jana Pawła II

"Białystok. I wszystko jasne". W centrum miasta na celowniku rasistów znalazł się cytat z... Jana Pawła II
"Białystok. I wszystko jasne". W centrum miasta na celowniku rasistów znalazł się cytat z... Jana Pawła II Fot. screen ze strony Facebook.com / Jakub Medek
Obraz Białegostoku, jaki zazwyczaj przebija się do ogólnopolskich mediów, często jest krzywdzący dla tego miasta. Według statystyk policyjnych, to najbardziej bezpieczne miasto w Polsce. Według rankingu „Guardiana”, w Białymstoku żyje się lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście. A jednak coś jest nie tak i mamy na to nowy dowód.


Kilka dni w centrum miasta ktoś zeszpecił mural. Ale nie o zeszpecenie tu chodzi, a o sens. Na ścianie namalowanych jest dwoje ludzi a obok nich napis - cytat z papieża Polaka.
Jan Paweł II

Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej.

Ktoś zamalował słowo "rasizm" słowem "ŻYD" zmieniając hasło antyrasistowskie w antysemickie. Jak wynika z komentarzy na Facebooku, wandal zrobił to parę dni temu, ale miejskie służby nie zareagowały. Dopiero gdy zdjęcie trafiło do internetu, sprawę zgłoszono Straży Miejskiej. Jednocześnie administracja profilu "Normalny Białystok" zapytała użytkowników, jak wyczyścić ścianę, by nie zniszczyć napisu i nie czekać na reakcję służb.
"Normalny Białystok" to grupa ludzi, którzy walczą o odkłamanie wizerunku miasta i o to, by naprawdę było w nim normalnie.
"Normalny Białystok"

CZY JESTEŚ NORMALSEM? My tak. Jak ogromna większość białostoczan. I jak nasze miasto. Ludzie, którzy próbują z Białegostoku uczynić miasto rasizmu i nacjonalizmu – niszczą naszą normalność. Normalny Białystok - z polską, białoruską, żydowską historią, wielonarodowościową teraźniejszością i wielokolorową przyszłością; miasto - bezpieczna przystań dla tych, którzy nie mogą wrócić do swych ojczyzn. O zachowanie normalności w Białymstoku stara się codziennie wiele osób, ucząc akceptacji, protestując przeciwko rasizmowi, krzycząc wobec nacjonalizmu.

cytat z informacji o grupie "Normalny Białystok" na ich profilu na Facebooku
Zdjęcie muralu, w którym słowa papieża przerobiono w antysemickie hasło udostępniło niemal 100 użytkowników Facebooka. I najczęściej pojawia się przy tym komentarz w stylu "W Białymstoku bez zmian".
Należałoby przy tym dodać, że skrzyżowanie ulicy Częstochowskiej i Alei Piłsudskiego, gdzie zdewastowano mural, to teren dawnego getta, jakie Niemcy zorganizowali w Białymstoku w czasie II wojny światowej. Do września 1939 roku w Białymstoku mieszkało około 45 tys. Żydów, stanowili ponad 40 proc. wszystkich mieszkańców miasta. Każdy mieszkaniec Białegostoku powinien wiedzieć, że w getcie w Białymstoku wybuchło zbrojne powstanie i że był to drugi co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zryw ludności żydowskiej przeciwko Niemcom. Ale najwyraźniej w Białymstoku są osoby, które nie mają szacunku ani dla historii tego miasta, ani dla papieża Jana Pawła II. Szkoda, bo w świat znów idzie przekaz taki, jak zwykle.
W naTemat pisaliśmy już, że Białystok ma co najmniej dwa oblicza, a nazywanie go miastem nazistów i antysemitów jest niesprawiedliwe. Niestety, co jakiś czas dzieje się coś, co pokazuje, że "brunatna siła" jest tam obecna. I sprzyja jej nawet prokuratura, uznając, że "swastyka to symbol szczęścia", a kościół - przygarniając ONR pod swoje skrzydła i pozwalając na pełne nienawiści kazania Jacka Międlara w katedrze.

Napisz do autora: tomasz.lawnicki@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"