"To wojna o rząd dusz". Debata o oświacie na uczelni o. Rydzyka ujawnia, o co chodzi w szkolnej reformie

"To wojna o rząd dusz" – mówił prof. Mieczysław Ryba. Debata o oświacie na uczelni o. Rydzyka ujawnia, o co chodzi w szkolnej reformie
"To wojna o rząd dusz" – mówił prof. Mieczysław Ryba. Debata o oświacie na uczelni o. Rydzyka ujawnia, o co chodzi w szkolnej reformie Fot. YouTube.com/ Radio Maryja
Czy to tylko się "wymsknęło", czy naprawdę przedstawiciele "dobrej zmiany" właśnie tak myślą o polskich szkołach i uczących się w nich dzieciach? Co najmniej parę kontrowersyjnych zdań padło podczas debaty na toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej poświęconej reformie oświaty. Pojawił się też postulat, aby przywrócić egzaminy na studia.

W trakcie debaty dużo mówiono o konieczności zwiększenia liczby godzin lekcji historii. O lekcjach matematyki wypowiadano się raczej... z lekceważeniem. Zadaniem szkoły bowiem powinno być wychowanie patrioty. "Szkoła nie jest po to, aby uczyć matematyki, ale po to żeby rozwinąć człowieka pod każdym względem", "Wojna jest o wszystko. Nie o to kto rządzi dzisiaj, ale o rząd dusz", "Bardzo ważna jest również sprawa wychowania kulturalnego na uniwersytecie" – to tylko niektóre z wypowiedzi z debaty, jakie przytacza sama uczelnia, której rektorem jest prof. WSKSiM o . dr Tadeusz Rydzyk.
Wśród prelegentów znalazł się prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL-u i WSKSiM, od lat znany z anteny Radia Maryja. To on o edukacji mówił w kategoriach "wojny o rząd dusz" i pomstował na dotychczasowe metody nauczania.
Prof. Mirosław Golon, szef oddziału IPN w Gdańsku, mówił o konieczności zmian w nauczaniu historii, ale nie tylko: przedstawił postulat, aby sama matura nie była przepustką na studia. Jego zdaniem należałoby przywrócić egzaminy na wyższe uczelnie.
I to wydaje się wizją całkiem realną – jeszcze jesienią ubiegłego roku minister nauki sygnalizował wprowadzenie zmian, które mogą skończyć się tym, że studia będą tylko dla wybranych. O studiach humanistycznych Jarosław Gowin mówił, że powinny one mieć "charakter elitarny". Uczelni o. Rydzyka natomiast wicepremier Gowin nie szczędził ciepłych słów, można się więc spodziewać, że pomysły, jakie płyną z debaty w tej szkole, przez rząd zostaną kupione na pniu.
Trwa ładowanie komentarzy...