Reklama.
"Targowica!", "Zdrajcy!", "Zamach stanu!" – rozległo się przy Wiejskiej przed gmachem Senatu, gdy ogłoszono wyniki głosowania w Izbie Wyższej. Senat bez poprawek przyjął ustawę w sprawie Sądu Najwyższego. 55 senatorów było za, 33 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu – tak zdecydowano o godzinie 1.58. 22 lipca.
Więcej:
SenatOd 9.30 trwały prace Senatu nad ustawą o Sądzie Najwyższym. PiS dopiął swego – o godzinie 1.58 już 22 lipca Senat przyjął ten dokument bez poprawek. Nie wysłuchano ani protestujących Polaków, ani nawet przedstawiciela własnego ugrupowania, senatora Aleksandra Bobko, który ostrzegał, że ustawa narusza Konstytucję. "Tak umiera demokracja" – podsumowała posłanka PO Marta Golbik, prezentując nagranie z głosowania w Senacie.
Dwóch senatorów PiS odważyło się nie poprzeć tej ustawy. To senatorowie Aleksander Bobko i Jarosław Obremski.
Wszystko w rękach prezydenta.
Takie okrzyki rozległy się przed Senatem tuż po ogłoszeniu wyników głosowania.
Senat bez poprawek przyjął ustawę w sprawie Sądu Najwyższego.
Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. 55 senatorów było za, 33 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Wniosek o odrzucenie ustawy – odrzucony.
Senator Grażyna Sztark przekonywała do swoich poprawek dotyczących zwalnianych cywilnych pracowników Sądu Najwyższego. Gdy przemawiała, rozległy się śmiechy. "Śmieszne to jest?" – pytała senator Sztark z PO.
Nawet jeśli państwo nie przyjmą moich poprawek, to nic się nie stanie. Ta ustawa jest tak zła – mówi wicemarszałek Bogdan Borusewicz.
Przemawia senator PO Jan Rulewski. "Nie zgodzimy się na zgruzowanie Sądu Najwyższego". "Bierzecie odpowiedzialność za przedłużanie się i rozlewanie tego konfliktu". A przed Senatem...
Komisja wnioskuje o przyjęcie ustawy bez poprawek – tyle tylko miał do powiedzenia sprawozdawca, senator Robert Mamątow.
Najnowsza informacja jest taka, że głosowanie zacznie się o 1.45. "Senatorze, jeszcze możesz" – tłum przy Wiejskiej nie rezygnuje.
Senacka komisja "pozamiatała" błyskawicznie. Przyjęto wniosek, aby ustawę przyjąć bez poprawek. Do kosza lądują zatem poprawki zgłoszone przed senatora PiS Aleksandra Bobko. Czytaj więcej
Głosowanie nad całą ustawą o 1.35. Już 22 lipca.
Do godziny 1.35 ogłoszono przerwę w obradach Senatu. Wówczas Senat ma przystąpić do głosowania.
Teraz trwa jeszcze posiedzenie senackiej komisji. PiS wnioskuje o to, aby komisja przystąpiła do głosowania bez żadnej dyskusji.
Twórca "House of Cards" ma do Was pewną prośbę. Liczy na Wasze zdjęcia z demonstracji w Polsce.
O tym, że Beau Willimon dostrzegł to, co dzieje się w naszym kraju, piszemy tutaj: Czytaj więcej
Na mównicy w Senacie ponownie minister sprawiedliwości. A przed Senatem, na wieść o wystąpieniu Zbigniewa Ziobry, taka pieśń...
W oczekiwaniu na głosowanie w Senacie.
Późna pora, a "spacerowiczów" wciąż tysiące.
- Kto chodzi w tych marszach? Stare upiory bolszewickie, ubeckie wdowy, oczadzeni, pożyteczni idioci - powiedział w Senacie o protestujących Polakach Waldemar Bonkowski z Prawa i Sprawiedliwości.
21 lipca powoli dobiega końca. Jeśli do północy Senat nie zdąży z głosowaniem nad ustawą o Sądzie Najwyższym, to znaczy, że zmiany zostaną przyjęte... 22 lipca. ;)
Powoli Senat zmierza do finału. Już tylko trzech senatorów zapisanych do zabrania głosu.
Kamery telewizyjne są skierowane głównie na to, co dzieje się w Warszawie. Ale nie można nie dostrzec tego, co dzieje się w wielu mniejszych miastach. Np. we Włocławku z dnia na dzień rośnie liczba protestujących.
Nikt nie zamierza iść spać.
"Tu jest Polska" – wykrzykują demonstranci, którzy przyszli przed budynek, gdzie wypoczywa Andrzej Duda, domagając się weta wobec ustaw, które demontują wymiar sprawiedliwości.
W poniedziałek prezydent ma być ponownie w Warszawie. Po wielu prośbach ze strony Pierwszej Prezes SN postanowił spotkać się z prof. Małgorzatą Gersdorf. Piszemy o tym tutaj: Czytaj więcej
"My nie będziemy rządzić Polską wiecznie" – przyznał minister sprawiedliwości.
Tak w Senacie do ustawy o Sądzie Najwyższym przekonywał Zbigniew Ziobro. Jego wystąpienie właśnie się zakończyło. W trakcie przemówienia padły znane argumenty o "sędziach na telefon", o "wyższych standardach" i o tym, że "wystarczy nie kraść". A przed gmachem Senatu – tłum wciąż gęstnieje. Wyczytywane są nazwiska senatorów PiS, a tłum skanduje: "Senatorze, jeszcze możesz!".
Mocne wezwanie z Waszyngtonu. Departament Stanu USA apeluje do polskich władz, aby reformy sądownictwa nie gwałciły Konstytucji i respektowały niezawisłość.
Więcej o tym oświadczeniu administracji Donalda Trumpa piszemy tutaj: Czytaj więcej
Mieliście przytłaczającą większość przez tyle lat, mieliście swojego prezydenta. Mogliście zmienić wszytko.
Grupa manifestantów przechodzi właśnie sprzed Sądu Najwyższego przed Senat.
A w Senacie pomysłów zmian broni Zbigniew Ziobro. Głosowanie najpewniej około północy.
Dłonie wyciągnięte w górę, w nich świece. I hymn. Tak to wyglądało w wielu miastach.
- Wyborcy wybrali, jak wybrali... - oznajmił Zbigniew Ziobro w Senacie. I oczywiście użył argumentu, że PiS może robić co chce, bo wygrało wybory. Przypomnijmy przy tej okazji, że na listę tej partii w 2015 roku zagłosowało 37,58 proc. wyborców.
- Dzisiaj w areszcie tymczasowym znajduje się już grupa biznesmenów i adwokatów - tak Zbigniew Ziobro zachwala "dobrą zmianę" dokonaną na prokuraturze. Podobne sukcesy mają mieć zreformowane sądy. I twierdzi, że pieniądze na 500+ są, bo dzięki PiS przestano kraść.
Tak wygląda w taj chwili sytuacja w parlamencie.
Minister Sprawiedliwości i prokurator generalny występuje w Senacie. Przekonuje, że "z powagą i serio traktuje wyborców" i dlatego forsuje ustawę o przejęciu kontroli przez PiS nad Sądem Najwyższym. W jego wystąpieniu w sprawie sądów nie zabrakło też odwołań do... programu Rodzina 500+.
Oto niezmiernie istotny apel sędziów z Hagi i Strasburga do prezydenta.
Nasi południowi sąsiedzi patrzą i nie wierzą.
Zresztą w Czechach reakcje są podobne, o czym pisaliśmy tutaj: Czytaj więcej
Czy tutaj: Czytaj więcej
Demonstracje trwają nie tylko w Warszawie, gdzie dziś na ulice wyszło raczej mniej osób niż wczoraj. Znacznie liczniejsze są natomiast manifestacje w innych, bardzo licznych miastach w całym kraju. Poniżej lista tylko niektórych miast, gdzie trwają właśnie teraz protesty.
"Andrzej Duda, oddaj dyplom" – to jedno z haseł demonstracji w Juracie. Protestujący dotarli przed rezydencję, gdzie wypoczywa prezydent.
Głosowanie w Senacie nad ustawą o Sądzie Najwyższym najprawdopodobniej około północy. Szyki rządzącym nieco pokrzyżował... przedstawiciel rządzących. Czytaj więcej
Senator Aleksander Bobko przyznał, że projekt jest niekonstytucyjny. Aby go naprawić, zgłosił 5 poprawek.
Przed nami długi wieczór – przyznają demonstrujący i przed Senatem, i przed Sądem Najwyższym.
Demonstracja przed Sądem Najwyższym trwa od godziny 19.00. Kolejny dzień w Warszawie gromadzą się tłumy w obronie sądów.
Sami zobaczcie na transmisji sprzed Sądu Najwyższego, ilu "spacerowiczów" przyszło!
Protesty w obronie sądów odbywają się nie tylko w Warszawie i w większych miastach. Akcja trwa także w Juracie, gdzie wakacje spędza prezydent Andrzej Duda. "Adrian, zostań Andrzejem" – taki transparent niosą demonstranci.
Władysław Frasyniuk przekazał demonstrującym prośbę wicemarszałka Bogdana Borusewicza, aby o godzinie 22.00 przyjść na Wiejską, aby demonstrować przed gmachem Senatu.
Przed gmachem Senatu już teraz są setki osób. Od rana w Izbie Wyższej trwają prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. PiS jest zdeterminowany, choć nie cały. Jak pisaliśmy, jeden z senatorów PiS zgłosił 5 poprawek do projektu, czym może pokrzyżować plany partii rządzącej/ Czytaj więcej
Musimy nazwać zło złem, prawdę prawdą. To jest ważny moment w historii Polski. Nie są ważne dziś różnice. W sytuacji zagrożenia, wszyscy stajemy w obronie sztandaru. Nie pogodzimy się z zamachem stanu! – mówi Frasyniuk. A tłum skanduje: "Konstytucja! Konstytucja!".
Tłum skandował imiona Kamili Gasiuk Pichowicz i Borysa Budki, gdy Władysław Frasyniuk dziękował im za zaangażowanie w walkę w obronie sądów.
"Musicie uwierzyć w siebie, jak jak kiedyś młode pokolenie wzięło odpowiedzialność za państwo" – mówi do młodych ludzi Władysław Frasyniuk na demonstracji w obronie sądów w Warszawie. I składa podziękowania całej opozycji, także ruchowi Kukiz 15', za udział w obronie sądów. "Zjednoczona opozycja" – skandują demonstranci przed Sądem Najwyższym.