Rezydenci zawieszają protest i to bezterminowo! Młodzi lekarze pojechali na nocne rozmowy z premier Beatą Szydło

Rezydenci zawieszają protest. Młodzi lekarze pojechali na nocne rozmowy z premier Szydło.
Rezydenci zawieszają protest. Młodzi lekarze pojechali na nocne rozmowy z premier Szydło. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ta informacja daje nadzieję na porozumienie. Tuż przed godziną 22.00 lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów OZZL poinformowali, że bezterminowo zawieszają protest. Do takiej decyzji skłonił ich fakt, że zostali zaproszeni na rozmowy do Kancelarii Premiera.

"Zawieszamy protest głodowy. Delegacja Porozumienia Rezydentów OZZL rozmawia z Panią Premier Beatą Szydło" – poinformowali wieczorem młodzi lekarze w 11 dniu strajku głodowego.
Ta decyzja daje nadzieję na kompromis, choć dwa dni temu sytuacja była podobna. Wówczas młodzi lekarze zawiesili protest głodowy, aby podjąć rozmowy z premier Szydło (taki był jej warunek). Po rozmowach, które zakończyły się niepowodzeniem, akcja została wznowiona. Wcześniej przez wiele dni rezydenci nie mogli się doprosić szefowej rządu, aby zechciała się z nimi spotkać.
O problemach młodych lekarzy w Polsce pisaliśmy wielokrotnie. Ci na stażu po 6 latach studiów zarabiają na rękę 1400 zł. Ci, którzy uzyskali już pełne prawo leczenia i są w trakcie rezydentury, otrzymują wynagrodzenie od 2100 do 2400 zł netto. Młodzi medycy od dawna zgłaszali swoje postulaty. 2 października rozpoczęli protest głodowy z żądaniem podwyższenia płac do poziomu dwukrotnej średniej krajowej.

Do tej pory ze strony rządzących młodzi lekarze otrzymywali sygnały, że ich postulaty są nie do spełnienia. Według ministra zdrowia byłyby to "astronomiczne kwoty". Zastępczyni Konstantego Radziwiłła z kolei stwierdziła, że "wynagrodzenie za rezydenturę to nie jest wynagrodzenie za pracę".

AKTUALIZACJA:

Rozmowy z premier Szydło zakończyły się fiaskiem, bo... rozmów z premier Szydło nie było. O przebiegu negocjacji i o ich skutkach piszemy tutaj.
Trwa ładowanie komentarzy...