Większość europosłów jest zaniepokojona sytuacją polityczną w Polsce pod rządami PiS
Większość europosłów jest zaniepokojona sytuacją polityczną w Polsce pod rządami PiS Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Reklama.
Europosłowie zlecili Komisji Wolności Obywatelskich, aby przygotowała specjalny raport nt. Polski. Ale cała ta procedura badania praworządności to proces długotrwały.
Poza tym wprowadzenie w życie ewentualnych sankcji wobec Polski jest mało prawdopodobne, bo Węgry publicznie zapowiedziały już weto w tej sprawie. Rezolucja ma więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co dzieje się w naszym kraju pod rządami PiS i jest swego rodzaju spisem recept dla Polski traktowanej jak "chory człowiek Europy".
Oto, jaką kurację zaleca Polsce Parlament Europejski.

1. Organizacje pozarządowe

Europosłowie apelują do polskiego rządu o uchylenie ustawy o utworzeniu Narodowego Instytutu Wolności, która "utrudnia krytycznym grupom społeczeństwa obywatelskiego dostęp do środków publicznych", a także o zapewnienie rozdziału środków między organizacje pozarządowe w sposób uczciwy, bezstronny, przejrzysty i gwarantujący pluralistyczną reprezentację.

2. Praworządność

Europarlament wyraził zaniepokojenie zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, "zwłaszcza że mogą one strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". Wyraził też głębokie ubolewanie, że nie znaleziono kompromisu ws. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Eurodeputowani ocenili, że niebezpiecznie podważa to konstytucję RP oraz zasady demokracji i praworządności w Polsce.

3. Wolność zgromadzeń i pluralizm mediów

Europosłowie wezwali polski rząd do "przestrzegania prawa do wolności zgromadzania się przez usunięcie z obecnej ustawy o zgromadzeniach zapisów dotyczących priorytetowego traktowania tzw. cyklicznych zgromadzeń cieszących się poparciem rządu”. PE przypomina w rezolucji, że należy chronić pluralizm mediów oraz udział obywateli w rozliczaniu rządzących z ich działalności.

4. Puszcza Białowieska

W rezolucji znalazło się też wezwanie do natychmiastowego "zawieszenia masowych wyrębów w Puszczy Białowieskiej, do którego to postanowienia rząd polski nie zastosował się", a także "uwzględniając obawy, że kontynuowanie wycinki podczas rozpatrywania sprawy przed trybunałem spowoduje w puszczy poważne i nieodwracalne szkody."

5. Marsz Niepodległości

Europarlament apeluje do polskiego rządu o podjęcie stosownych działań w związku z "ksenofobicznym i faszystowskim marszem", jaki miał miejsce w Warszawie w sobotę 11 listopada 2017 r., oraz o zdecydowane potępienie tego marszu. Zapis został przegłosowany jako poprawka do projektu rezolucji, pod którą podpisały się największe ugrupowania.

6. Antykoncepcja

W rezolucji zaapelowano też do rządu PiS o zdecydowaną obronę praw kobiet poprzez zapewnienie – w sposób pozbawiony dyskryminacji – dostępu do bezpłatnej antykoncepcji i udostępnienie antykoncepcji doraźnej bez recepty. Chodzi o uchylenie ustawy ograniczającej dostęp kobiet i dziewcząt do doustnej antykoncepcji doraźnej.

7. Aborcja

PE skrytykował wszelkie projekty dotyczące wprowadzenie zakazu aborcji w Polsce w przypadku poważnych lub śmiertelnych wad płodu. Podkreślił, że powszechny dostęp do opieki zdrowotnej, w tym do opieki w dziedzinie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz do związanych z nią praw, jest jednym z podstawowych praw człowieka.