"Tempo, w jakim nauczył się języka, jest rekordowe." Donald Tusk przekazał prezydencję w UE po... bułgarsku

Przewodniczący Donald Tusk brał udział w przekazaniu półrocznej prezydencji w UE Bułgarii. Przemówienie wygłosił po... bułgarsku.
Przewodniczący Donald Tusk brał udział w przekazaniu półrocznej prezydencji w UE Bułgarii. Przemówienie wygłosił po... bułgarsku. Fot. twitter.com/eucopresident
Na słuchaczach w Sofii zrobiło to niemałe wrażenie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas uroczystości przekazania prezydencji w Unii Europejskiej Bułgarii wygłosił przemówienie w języku bułgarskim.

Uroczyste rozpoczęcie półrocznej prezydencji Bułgarii w UE odbyło się w stolicy kraju Sofii. W ceremonii udział wzięli najwyżsi rangą oficjele unijni – szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Gospodarza reprezentowali prezydent Rumen Radew, premier Bojko Borisow oraz miejscowi parlamentarzyści, ambasadorzy, dyplomaci i duchowni.
Jak zawsze przyszedł czas na przemówienia. Gdy przyszła kolej na Donalda Tuska, rozpoczął on swoje wystąpienie od przytoczenia wiersza bułgarskiego poety Iwana Wazowa po... bułgarsku, co zostało przyjęte gromkimi brawami. Jednak na tym się nie skończyło. Dalszą część przemówienia, przewodniczący RE także wygłosił w języku gospodarza. – Słowa Iwana Wazowa, patrona tego teatru, odpowiednio oddają ducha dzisiejszej uroczystości. 'Każde spojrzenie odsłania ciągle nowe piękno' – ta refleksja towarzyszy dziś mi jako szefowi Rady Europejskiej i jako Polakowi. Jako Polak rozumiem, ile pracy odwagi i siły kosztowało was, Bułgarów osiągnięcie dla waszej ojczyzny tego europejskiego sukcesu. Nikt wam niczego nie dał za darmo. To przede wszystkim wy sami byliście autorami tego historycznego przełomu – mówił Donald Tusk.
W dalszej części wystąpienia, Tusk podkreślił, jak ważna jest przyszłość Bałkanów Zachodnich, któa jest jednym z priorytetów rozpoczynającej się prezydencji. – Kto lepiej niż Wy – potomkowie Spartakusa, spadkobiercy najstarszego europejskiego państwa, Wy, którzy nigdy w żadnej bitwie nie straciliście sztandaru – może lepiej wprowadzić w życie ten ważny i trudny plan europejskiej perspektywy dla regionu. Zawsze byliście zdecydowani i odważni i potwierdziliście to w ostatnich latach – mówił Donald Tusk.

Jego przemówienie zostało nagrodzone oklaskami wszystkich zgromadzanych w Teatrze Nowym. Premier Bułgarii Bojko Borisow, także docenił niespodziewane przemówienie przewodniczącego RE, mówiąc, że po nim żadne wystąpienie nie ma sensu. – Tempo, w jakim nauczył się bułgarskiego, jest rekordowe - komplementował wystąpienie szefa Rady Europejskiej Borisow. Jako jeden z priorytetów prezydencji swojego kraju, premier Bułgarii wymienił temat uruchomienia wobec Polski artykułu 7. Traktatu. Sofia w tej kwestii zamierza wspierać rząd w Warszawie.

Źródło: consilium.europa.eu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...