Akt oskarżenia w sprawie afery ze SKOK-ami. Przed sądem stanie dawny ważny polityk i związkowiec

Władysław S., w przeszłości m.in. prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych; dziś jeden z oskarżonych w sprawie SKOK Wołomin.
Władysław S., w przeszłości m.in. prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych; dziś jeden z oskarżonych w sprawie SKOK Wołomin. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Władysław S. w czasach PRL był posłem z ramienia PZPR. Po upadku komunizmu też nieźle się odnalazł w nowej rzeczywistości – dwukrotnie zasiadał w Sejmie jako członek PSL. Zasłynął m.in. protestami, które prowadził we współpracy z Andrzejem Lepperem jako prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. W ostatnich latach mówi się o nim głównie w kontekście problemów z prawem. Teraz zebrały się nad nim czarne chmury.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, Władysław S. jest jednym z oskarżonych w związku z aferą SKOK Wołomin. Wraz z nim przed sądem mają stanąć Dominik De V. oraz Tomasz S. - byli członkowie zarządu spółki właściciela telewizji TVR. Akt oskarżenia dotyczy jednego z wątków afery SKOK w Wołominie. W przypadku Władysława S. – co tu kryć – jest to wątek dość bogaty.
Akt oskarżenia w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin

Władysław S. został oskarżony o popełnienie 102 przestępstw. Dotyczą one wyłudzenia ze SKOK w Wołominie 3 pożyczek w łącznej kwocie 3 milionów 600 tysięcy złotych, a także prania brudnych pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż 20 milionów 899 tysięcy 100 złotych pochodzących z 93 innych czynów zabronionych popełnionych na szkodę SKOK Wołomin. (...)

W toku śledztwa ustalono, że środki pochodzące z wyłudzonych w latach 2010 – 2011 pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie, Władysław S. przeznaczył głównie na pokrycie zobowiązań podporządkowanego sobie, a zadłużonego kółka rolniczego, którego był prezesem oraz inne organizacje związkowe z branży rolniczej, a także na cele prywatne. Pieniądze w kwocie 100 tysięcy złotych oskarżony przekazał tytułem pożyczki na rachunek TVR Sp. z o.o. – spółki będącej właścicielem telewizji TVR.

pk.gov.pl
Jak wynika z informacji Prokuratury Krajowej, telewizja TVR sfinansowana była właśnie z pieniędzy pochodzących m.in. z oszustw na szkodę SKOK Wołomin.

Władysław S. wciąż pozostaje w areszcie; wobec pozostałych osób objętych tym aktem oskarżenia zastosowano poręczenia majątkowe i odebrano im paszporty. Śledczy zaznaczają, że do tej pory w aferze dotyczącej SKOK Wołomin zarzuty postawiono już 872 osobom. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem wielomilionowych pożyczek był – według prokuratury – Piotr P., były oficer WSI służący w PRL w kontrwywiadzie wojskowym, który do 2012 roku był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej SKOK w Wołominie.

Były prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w ostatnich latach w mediach gościł głównie z powodu problemów z prawem. Zanim wybuchła afera ze SKOK-ami, o Władysławie S. głośno było, gdy wpadł na kierowaniu samochodem bez prawa jazdy. Wcześniej to on rozpętał aferę, która mocno zaszkodziła PSL-owi (nazywano go nawet "Aniołem zagłady ludowców"). Afera taśmowa z roku 2012 z udziałem Władysława S. sprawiła, że do dymisji podał się ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki (gdy zarzuty wobec niego nie potwierdziły się, powrócił na stanowisko).


źródło: pk.gov.pl
Trwa ładowanie komentarzy...